QubesOS - superbezpieczny system z polskim rodowodem

QubesOS - superbezpieczny system z polskim rodowodem

Wojciech Cybulski
08.04.2010 19:29, aktualizacja: 08.04.2010 22:41

Firma Invisible Things Lab, założona przez Joannę Rutkowską, światowej sławy specjalistkę w dziedzinie zabezpieczeń komputerowych, poinformowała właśnie o wydaniu publicznej wersji testowej systemu operacyjnego Qubes, który z założenia ma zapewnić użytkownikowi ponadprzeciętny poziom bezpieczeństwa zużywając przy tym minimalną ilość zasobów systemowych.

Qubes został zbudowany w oparciu o Xen, X Window System oraz Linuksa i aktualnie obsługuje większość linuksowych aplikacji oraz sterowników. Podstawową cechą systemu stworzonego przez Invisible Things Lab jest izolacja procesów - każda aplikacja w Qubes działa w pełni niezależnie, toteż nie wpływa na stabilność systemu lub innych aplikacji. By osiągnąć wysoki poziom izolacji, skorzystano z wirtualizacji. Ponadto same składniki systemu działają w tzw. piaskownicy aby zapobiec ich wzajemnemu wpływowi na siebie. Co ważne, izolacja nie blokuje możliwości przenoszenia danych między aplikacjami, gdyż system dysponuje bezpiecznym mechanizmem kopiuj/wklej. Qubes może się także pochwalić niewielkim apetytem na zasoby systemowe - przykładowo po uruchomieniu przeglądarki Firefox, klienta poczty Thunderbird i pakietu biurowego OpenOffice.org ilość zajmowanej pamięci RAM oscylowała wokół 400 MB.

Firma Invisible Things Lab zapowiedziała, że finalna wersja systemu operacyjnego Qubes zostanie wydana do końca roku na wolnej licencji i będzie dostępna za darmo dla wszystkich zainteresowanych. Warto zaznaczyć, że w planach jest dodanie obsługi aplikacji dedykowanych systemowi Windows. Chętni mogą wypróbować Qubes już teraz - stworzono dla nich przejrzystą instrukcję instalacji. Należy jednak pamiętać, że jest to wczesne wydanie testowe i może działać potencjalnie niestabilnie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (107)