Rainmeter 4.0: pulpit Windowsa teraz z funkcją tworzenia swoich gadżetów

Rainmeter 4.0: pulpit Windowsa teraz z funkcją tworzenia swoich gadżetów

Rainmeter 4.0: pulpit Windowsa teraz z funkcją tworzenia swoich gadżetów
Oskar Ziomek
03.01.2017 13:35, aktualizacja: 03.01.2017 13:55

W Windows 10 próżno szukać widżetów pulpitu, które po raz pierwszy Microsoft zaprezentował przy premierze Visty. Duży zegarek, podgląd kalendarza, zużycie pamięci lub pogoda to tylko niektóre z elementów, które można było umieścić na ekranie. Jednak niezależnie od propozycji systemowych, swoim życiem żyją zewnętrzne programy, które często oferują przy tym dużo większe możliwości. Jedną z takich propozycji jest Rainmeter, który wraz z Nowym Rokiem otrzymał aktualizację do wersji 4.0 – sprawdźmy, jakie przynosi zmiany.Rainmeter to aplikacja pozwalająca umieszczać na ekranie widżety informujące o pracy komputera. Od startu znajdziemy tu niewielki kalendarz z godziną, podgląd zużycia dysków twardych, ruch sieciowy, wskaźnik liczby elementów w koszu, zużycie procesora, pamięci operacyjnej i pliku wymiany oraz wyszukiwarkę Google. To zestaw elementów, który dla wielu może okazać się wystarczający, jednak dzięki aktualizacji, w programie pojawiły się nowe możliwości tworzenia własnych komponentów.

Aby nimi zarządzać, należy udać się do menu i odnaleźć w nim niepozorną ikonę dodawania nowego elementu tuż obok listy już istniejących. Z tego poziomu możliwe jest stworzenie własnej kontrolki lub zmodyfikowanie stworzonych wcześniej. W ramach tej funkcji nowością jest również aktualizacja sposobu rysowania elementów – od teraz stosowana jest grafika wektorowa.

Dodawanie nowego komponentu wywołamy niewielką ikoną przy liście aktywnych skórek
Dodawanie nowego komponentu wywołamy niewielką ikoną przy liście aktywnych skórek

Sam proces tworzenia nowego komponentu nie jest szczególnie atrakcyjny wizualnie: parametry należy niejako „zakodować” w formie tekstowego pliku. Składnia nie jest jednak skomplikowana i szczególnie jeśli wesprzemy się edycją już istniejących szablonów, stworzenie własnego elementu nie będzie bardzo skomplikowane. Mimo to, należy odnotować, że jest to raczej funkcja dla użytkowników zaawansowanych, którzy chcą poświęcić dłuższą chwilę na personalizację. Alternatywnie skorzystać można z internetowych zasobów, które pozwolą pobrać zarówno nowe komponenty, jak i tematy, by zmienić jedynie ich wygląd.

Aktualizacja programu przyniosła też ze sobą zmiany, które z pewnością zostaną odebrane mniej entuzjastycznie. Skończyło się bowiem wsparcie dla Windowsa XP oraz Visty – Rainmeter zadziała tylko na Windowsie 7 i nowszych. Co więcej, w przypadku siódemki konieczne jest również posiadanie zainstalowanej aktualizacji Service Pack 1.

Rainmeter to wciąż ciekawa propozycja dla wszystkich fanów własnych widżetów na pulpicie Windowsa. Chociaż aktualizacja przynosi zmiany widocznie głównie dla zaawansowanych użytkowników, którzy ingerują w sposób wyświetlania komponentów i tworzą ich własne wersje, warto sprawdzić, czy standardowe widżety nie okażą się dla nas wystarczające. Rainmeter dostępny jest do pobrania z naszej bazy oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)