Raport Steam: Niespodziewane wzrosty Windowsa 7 i coraz więcej CPU powyżej 4 rdzeni

Raport Steam: Niespodziewane wzrosty Windowsa 7 i coraz więcej CPU powyżej 4 rdzeni

Raport Steam: Niespodziewane wzrosty Windowsa 7 i CPU powyżej 4 rdzeni (fot. materiały prasowe)
Raport Steam: Niespodziewane wzrosty Windowsa 7 i CPU powyżej 4 rdzeni (fot. materiały prasowe)
04.12.2019 15:14, aktualizacja: 04.12.2019 16:53

Steam kolejny raz zaprezentował raport dotyczący sprzętu i oprogramowania użytkowników aplikacji. Trendy z ostatnich miesięcy utrzymują się, a nawet wzmagają. Każdy dozbraja się, może poza użytkownikami Windowsa 7.

Windows 7 w górę na Steam?

Linux z minimalną, wręcz niezauważalną zmianą. To wciąż to mniej niż 1 proc. udziałów. Gracze stawiają nawet bardziej na MacOS (niecałe 3 proc., z minimalnym spadkiem). Zastanawiający jest za to udział systemów Microsoftu. To oczywiste, że w tym gronie mają miażdżącą przewagę ponad 96 proc. Dziwny jest fakt przybywania użytkowników Windowsa 7 x64 . Ubywa za to posiadaczy Windowsa 10 czy Windowsa 8.1/8.

Systemy Microsoftu i dziwne zachowanie Windowsa 7 (fot. Valve)
Systemy Microsoftu i dziwne zachowanie Windowsa 7 (fot. Valve)

Czy to taka wielka zagadka? Nie do końca, bo statystyki Steam mają ujęcie procentowe. Więcej powie nam tabela popularności języków. Angielski zanotował spadek prawie o 5,75 proc. do poziomu 36,83 proc. Za to chiński wzrósł aż o 5,83 proc. To naprawdę dużo. Przy innych językach, które mają znacznie mniejsze udziały niż angielski i chiński wahania nie przekraczały 0,27 proc.

Chińczycy wpływają na statystykę

Nie od dziś wiemy, ze Chiny to bardzo liczący się zakątek świata w udziałach Windowsa 7 mimo premier jego następców. Najpewniej wzrosty tego systemu są podyktowane dalszą popularnością Steam wśród nowych użytkowników z kraju środka. Bardzo możliwe, że rozwiązanie zagadki jest tak proste i to nie Windowsa 7 przybywa na komputerach, a graczy z Chin, którzy i wcześniej mieli zainstalowany wspominany system.

Obraz

Nie mniej 18,47 proc. dla Windowsa 7 x64 na tle Windowsa 10 x64 z 74,23 proc. to dużo. Przecież za miesiąc kończy się wsparcie. Pozostałe wariacje OS są poza konkurencją, co najwyżej Windows 8.1 x64 może pochwalić się 2,35 proc. i cały ekosystem Mac 2,92 proc. (rozbijając na poszczególnie edycje, to żadna nie ma nawet 1 proc, podobnie jak cały Linux).

Stawiamy na coraz więcej rdzeni. Historyczny przełom

Przejdźmy do procesorów. Udział AMD powoli, ale regularnie i niezmienne od kilku miesięcy wzrasta. Czerwoni mają już około 19,50 proc. rynku posiadaczy Steam. Zauważalnie mniej ludzi ma komputery z procesorami 2-rdzeniowymi, za to wartości od 4 wzwyż zyskują lub przynajmniej stoją w miejscu.

Główne dane ostatniego pisu Steam (fot. Valve)
Główne dane ostatniego pisu Steam (fot. Valve)

Najwięcej nowych maszyn przybyło z 6 rdzeniami. To nie jakieś ogromne różnice z miesiąca na miesiąc, jednak doszliśmy do historycznego momentu. Więcej jest użytkowników procesorów o więcej niż 4 rdzeniach (24,7 proc.) aniżeli posiadaczy 2-rdzeniowców (23,48 proc.). 4-rdzeniowce to dalej ponad połowa (51,16 proc.).

VR i GPU

Ostatnim całkiem interesującym wykresem jest ten związany z systemami VR. Widać na nim łądnie jak ładnie najpopularniejszego pierwszego Oculus Rifta (35,55 proc.) pozbywają się go na rzecz Oculus Rifta S (14,83 proc.). Pewną niewielką niszę znalazł sobie Valve Index HMD (4,93 proc.). Nieco obrywa się pierwszemu HTC Vive, choć 32,64 proc. to i tak duży kawałek tortu.

Król GPU jest tylko jeden. GTX 1060 pozostaje na pozycji lidera. Miewa od kilku miesięcy fluktuacje do 1 proc., ale mniej więcej stoi w swojej popularności biorąc pod uwagę większy zakres czasu. Widać karta jeszcze długo będzie miała swoje miejsce w obiegu sklepowym czy z drugiej ręki. Modele RTX Super czy AMD Navi są na o wiele dalszych pozycjach.

Aplikację możesz pobrać z naszej bazy oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (226)