RawTherapee 5.5 – darmowa edycja zdjęć z nowymi narzędziami i usuwaniem mgły

RawTherapee 5.5 – darmowa edycja zdjęć z nowymi narzędziami i usuwaniem mgły

RawTherapee 5.5 z nowymi narzędziami i usuwaniem mgły
RawTherapee 5.5 z nowymi narzędziami i usuwaniem mgły
20.12.2018 13:52

RawTherapee, darmowy i otwarty program do niedestruktywnej edycji zdjęć, został wydany w wersji 5.5. Do gamy narzędzi do korekcji dołączyło znane z Lightrooma usuwanie mgły i kilka innych ciekawych narzędzi. Nie zabrakło poprawek wyjdaności, mile widzianych w RawTherapee, który nie słynie z szybkiego przetwarzania zdjęć. [h2]Nowe krzywe, zmiana barw i inne narzędzia[/h2]Narzędzie usuwające mgłę nie różni się znacząco od tego, co znajdziemy w innych programach do obróbki zdjęć. Adobe Lightroom wprowadził taką funkcję w 2015 roku, zaraz po nim zrobił to także PhotoLine, więc pod tym względem RawTherapee został nieco w tyle. Nowe narzędzie pozwala ustawić siłę efektu oraz głębię, na jakiej ma zostać nałożony. W razie problemów można włączyć widok maski głębi.

Obraz

Świetnie zapowiadają się zmiany w sposobie korzystania z narzędzi wyostrzania, ustawiania kontrastu lokalnego i demozaikowania. Korzystając z nowej maski, bazującej na kontraście, można wskazać programowi krawędze obiektów na zdjęciach i podzielić obraz na obszary z większą ilością detali i gładkie. Dzięki temu można na przykład wyostrzyć tylko fragmenty na pierwszym planie, a rozmyte tło zostawić nietknięte lub zastosować dwa różne algorytmy demozaikowania. Podczas modyfikowania barw zdjęcia można skorzystać z nowego narzędzia siatki, pozwalającego łatwo wybrać kolory dla świateł i cieni na obrazie, albo stosować maski.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W nowej wersji RawTherapee użytkownik może też zdefiniować własną przestrzeń barw oraz zdecydować, czy barwy wychodzące poza gamut zostaną przycięte. Warto też zwrócić uwagę na inna możliwość zmiany prezentacji danych na histogramie. Doskonale sprawdzają się też nowe krzywe. Poza tradycyjnym zachowaniem punktów można skorzystać także z trybu elastycznego, w którym zmiana w jednym z punktów nie ma wpływu na pozostałe. Zmiany zostały wprowadzone także w usuwaniu aberracji chromatycznych, obsłudze profili ICC i wielu innych obszarach programu.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Zmiany w obsłudze aparatów

RawTherapee 5.5 wprowadza także filtr usuwający charakterystyczne paski ze zdjęć zrobionych aparatami z PDAF (Phase Detection Autofocus) firmy Sony. Pojawił się także filtr niwelujący bardzo podobne niedoskonałości, wynikające ze zbyt agresywnego usuwania tego efektu w nowych bezlusterkowcach Nikon Z 6 i Nikon Z 7.

Obraz

Jeśli pliki RAW z twojego aparatu nie są obsługiwane (nie są otwierane, podgląd jest czarny lub nieprawidłowo zabarwiony) możesz pomóc twórcom i wysłać im kilka próbek przez stronę https://raw.pixls.us/. Pomożesz w ten sposób nie tylko RawTherapee, ale też wielu innym otwartym programom dla fotografów.

RawTherapee jest dostępny za darmo, także w postaci kodu źródłowego do samodzielnej kompilacji. Skompilowane wydania, gotowe do instalacji, można pobrać dla Windowsa i macOS-a. Wersję dla Linuxa można znaleźć w repozytoriach konkretnych dystrybucji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)