Reuters: RAW-y kłamią, odpowiedzialny reporter robi zdjęcia w JPG!

Reuters: RAW‑y kłamią, odpowiedzialny reporter robi zdjęcia w JPG!

Reuters: RAW-y kłamią, odpowiedzialny reporter robi zdjęcia w JPG!
20.11.2015 14:27, aktualizacja: 21.11.2015 11:41

Agencja Reuters, która gromadzi zdjęcia robione przez wielu fotografów z całego świata, poinformowała, że nie będzie przyjmować zdjęć będących wynikiem „wywoływania” cyfrowych negatywów. Zdjęcia zapisane w RAW-ach, CR2, DNG czy podobnym formacie, a potem poprawione i zapisane jako JPG, nie będą przez agencję mile widziane.

Fotoreporterzy zostali poproszeni o przesyłanie do agencji jedynie zdjeć, które zostały zapisane jako JPG przez aparat. Nałożone zostały także ograniczenia dotyczące edycji. Materiał można poddać tylko podstawowej obróbce, czyli przyciąć, poprawić jasność itp.

Powodem takiej decyzji Reutersa jest kilka czynników. Po pierwsze, ma to przyspieszyć proces dostarczania materiałów z ważnych wydarzeń. Fotograf nie będzie marnował czasu na przeglądanie kolekcji zdjęć i poprawianie każdego z osobna, a potem nie będzie czekał aż z cyfrowych negatywów zapisane zostaną pliki JPG. Dzięki temu materiał szybciej dotrze do klientów.

Możliwe, że w ten sposób agencja obnaża swój strach przed konkurencją ze strony mediów społecznościowych. Twitter na przykład jest doskonałym źródłem bieżących informacji i zdjęć z miejsca wydarzenia i media chętnie korzystają z dorobku naocznych świadków, którzy niekoniecznie są zawodowymi reporterami.

Obraz

Drugi powód jest bardziej istotny – chodzi o etykę zawodową i rzetelność. Oczywiście fotoreporterów obowiązują inne zasady niż fotografów reklamowych czy modowych w kwestii odzwierciedlania rzeczywistości i dopuszczalnego zakresu retuszu.

Według Reutersa, który jest obecnie największym na świecie dostawcą materiałów multimedialnych dla serwisów newsowych, odpowiedzialny fotoreporter przedstawia rzeczywistość taką, jaka jest. Celem nie jest artystyczna interpretacja wydarzeń, ale prezentacja stanu faktycznego. Ograniczenie możliwości edycji zdjęć ma się do tego przyczynić.

Oczywiście można się kłócić o możliwości odzwierciedlania rzeczywistości na zdjęciach zapisanych jako JPG. Nietrudno zauważyć, że nie zapisują one wystarczających informacji do odtworzenia obrazu tak, jak widziało go ludzkie oko. Pod tym względem cyfrowe negatywy są, póki co, niezastąpione.

Reuters uznał jednak, że są większe szanse, że takie zmiany zaburzają obraz rzeczywistości. Możliwe, że fotoreporterzy zaczęli „przesadzać” z poprawianiem oświetlenia i barw zdjęć.

Czasy wyraźnie się zmieniają, nie tylko w Reutersie. Szwajcarska telewizja zabrała reporterom kamerzystów i sprzęt, a w zamian dała kijki do selfie i smartfony. Gazeta Chicago Sun-Times zwolniła fotografów i rozdała dziennikarzom iPhone'y. Wcześniej smartfony z jabłkiem zostały dołączone do wyposażenia dziennikarzy New York Times. Gdy liczy się czas i mobilność dziennikarza, lustrzanki i kamery przestają się sprawdzać.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)