RIAA przeciwko sprzedaży „używanych” piosenek

RIAA przeciwko sprzedaży „używanych” piosenek

16.11.2011 14:03, aktualizacja: 16.11.2011 23:17

Recording Industry Association of America wysłało list nakazujący zaprzestanie działania i niepodejmowania podobnej działalności ponownie do kolejnego serwisu okołomuzycznego. Tym razem na celowniku RIAA znalazł się ReDigi.

ReDigi to serwis, który pozwala użytkownikom sprzedać niechciane pliki z muzyką. Używane pliki można wysłać na serwery ReDigi i za każdy otrzymać 20 centów. Dodatkowe 12 centów otrzymamy za każdą sprzedaną piosenkę. Użytkownicy nie otrzymują jednak gotówki, ale specjalne kupony o określonej wartości, które mogą wymienić na inne utwory w ramach serwisu. Popularne ścieżki kosztują na ReDigi 79 centów.

Według założycieli serwisu wszystko odbywa się legalnie i niczym nie różni się od sprzedawania używanych płyt i kaset, co było praktykowane na całym świecie od lat. ReDigi weryfikował każdą ścieżkę pod kątem legalności (czyli sprawdzał, czy pochodziła z jakiegoś sklepu) i sprawdzał, czy znikła ona z dysku użytkownika. Ponadto w linii obrony ReDigi powołuje się na First-sale doctrine, która dopuszcza sprzedaż lub przekazanie prawa własności do legalnej kopii materiałów objętych prawem autorskim, czyli na przykład sprzedanie legalnej kopii utworu muzycznego.

RIAA ma na ten temat swoje zdanie. Zdaniem stowarzyszenia to, że ścieżka podczas przesyłania na ReDigi jest kopiowana, to pogwałcenie doktryny, gdyż prawo pozwala jedynie na sprzedaż jednej, konkretnej kopii utworu. Nie pomagają tłumaczenia, że ReDigi upewnia się, że wcześniejszy właściciel piosenki kasuje jej kopię przed sprzedażą, i że wszystko odbywa się tak samo, jak gdyby użytkownik sprzedawał każde inne nagranie fonograficzne. Na razie nie wiadomo, co planuje ReDigi, ale raczej nie zamierza się poddać.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)