Routery Netgeara podatne na zdalne wstrzyknięcie kodu – a łatki wciąż nie ma

Strona głównaRoutery Netgeara podatne na zdalne wstrzyknięcie kodu – a łatki wciąż nie ma
12.12.2016 10:31
Routery Netgeara podatne na zdalne wstrzyknięcie kodu – a łatki wciąż nie ma
Mariusz Błoński
Mariusz Błoński

Eksperci z amerykańskiego CERT-u (Computer Emergency Response Team) radzą użytkownikom, by zrezygnowali z korzystania z niektórych routerów Wi-Fi firmy Netgear. Internauta AceWorm znalazł w nich poważny i łatwy do wykorzystania błąd. Problem dotyczy droższych, ale popularnych także w Polsce modeli: R7000 z firmware w wersji 1.0.7.2_1.1.93 i wcześniejszymi oraz R6400 z firmware 1.0.1.6_1.0.4 i wcześniejszymi. Obecna w nich luka pozwala na wykonanie dowolnych komend.

bEJlhjNN

Wystarczy, by napastnik przekonał potencjalną ofiarę do odwiedzenia odpowiednio spreparowanej strony. Dochodzi tam do ataku, podczas którego haker bez konieczności logowania się może wykonywać na routerze dowolne komendy z uprawnieniami administracyjnymi. Identyczny atak może zostać przeprowadzony z sieci lokalnej.

W Sieci pojawił się też przykładowy kod pozwalający na przeprowadzenie ataków, a testujący go internauci informują, że działa on również przeciwko routerom z serii R8000 z firmware 1.0.3.4_1.1.2 i wcześniejszym. Nie można więc wykluczyć, że podatność dotyczy wielu innych modeli.

Jako, że nie została wydana łata i nie jest znane obejście problemu, eksperci z CERT-u doradzają rezygnację z wymienionych modeli ruterów.

bEJlhjNP

Wspomniany już AceWorm napisał na Twitterze, że odkrył dziurę ponad cztery miesiące temu i poinformował o tym producenta. Nie otrzymał jednak żadnej odpowiedzi od Netgear'a. W końcu zdecydował się na upublicznienie informacji o luce oraz przykładowego exploita.

Netgear R7000 Exploit

Dzięki wyszukiwarce Shodan wiemy, że dostępnych z Internetu jest obecnie około 8000 routerów Netgear R6450 i R7000. Większość z nich znajduje się w USA. Trzeba jednak pamiętać, że wielu routerów nie widać w publicznej sieci, jednak, jak już wspominaliśmy, urządzenia można zaatakować również z sieci lokalnej.

Netgear nie odpowiada na pytania dziennikarzy. Dzisiaj firma opublikowała ostrzeżenie przed dziurą, w którym czytamy, że została niedawno poinformowana o jej istnieniu oraz że pracuje nad rozwiązaniem problemu i opublikuje więcej informacji, gdy tylko będą one dostępne.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bEJlhjOL