Ruchem, dotykiem i głosem – tak dzisiaj sterujemy smartfonami #prasówka

Ruchem, dotykiem i głosem – tak dzisiaj sterujemy smartfonami #prasówka

11.03.2016 14:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przyszłość sterowania urządzeniami mobilnymi nie ma żadnych granic. Inżynierowie konsekwentnie wprowadzają nowe rozwiązania, które ułatwiają komunikację na linii człowiek – smartfon. Dzisiaj już nie tylko sterujemy telefonami za pomocą palców, czy rysika. Nowoczesne urządzenia reagują także na polecenia głosowe i siłę nacisku. Warto przyjrzeć się bliżej tym technologiom, by przed wyborem nowego urządzenia sprawdzić, które z nich będą dla nas najodpowiedniejsze.

We współczesnych smartfonach ekrany są tak czułe, że reagują na najmniejsze muśniecie palcem. Za pomocą dotyku można ekspresowo odblokować telefon, napisać wiadomość na wirtualnej klawiaturze, a nawet... ważyć przedmioty.

Dotyk 3D

Huawei Mate S Premium został wyposażony w technologię dotyku 3D. Dzięki niej, za pomocą mocniejszego przyciśnięcia możemy obejrzeć zdjęcia w galerii oraz przybliżyć obraz. Rozwiązanie to będzie szczególnie ważne dla miłośników gier mobilnych, którzy mogą wykorzystać nieskończone możliwości siły nacisku podczas sterowania w grze. Mate S posiada również funkcję ważenia - wystarczy na wyświetlaczu położyć np. owoc, a telefon pokaże nam wynik pomiaru.

Obraz

Niedawno konstruktorzy smartfonów wprowadzili nowoczesną metodę sterowania za pomocą kłykcia. Dzięki przypisanym gestom, w Huawei Mate 8 możemy otworzyć dowolną aplikację, np. uruchomić odtwarzacz muzyki lub aparat fotograficzny. Najpierw należy przyporządkować literkę do wybranego programu, przykładowo pod „m” umieścić odtwarzacz muzyki. Potem wystarczy nakreślić kłykciem znak i już możemy słuchać ulubionej playlisty. Za pomocą podwójnego stuknięcia kostką zrobimy również zrzut ekranu, a stukając dwoma kostkami – rozpoczniemy lub zatrzymamy nagrywanie.

Obraz

Identyfikacja za pomocą palca

Widoczne do niedawna jedynie w filmach science-fiction biometryczne technologie zabezpieczeń, stosowane są na coraz szerszą skalę. Czytniki odcisków palców są obecnie jednym z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczenia telefonu przed niepowołanym użyciem. W przeciwieństwie do kodu numerycznego, czy rysowania kształtu, dużo trudniej jest skopiować odcisk palca. Od kilku lat coraz bardziej popularna jest technologia PayTouch, czyli płacenie za pomocą dotknięcia i autoryzowanie płatności przez rozpoznanie wzoru linii papilarnych.

Na przykładzie Huawei Mate 8 widzimy, jak szybko rozwijają się technologie interakcji ze smartfonem: projektanci wprowadzili w nim okrągły czujnik odcisków, który umożliwia identyfikację użytkownika w ułamku sekundy. System dopasowania tarcia linii papilarnych ma trzy poziomy ochrony. Nowy czujnik reaguje dwa razy szybciej w stosunku do rozwiązania zastosowanego w poprzednim modelu – Mate 7.

Wydawanie poleceń głosem i... ruchem

Z urządzeniem porozumiemy się również za pomocą głosu. Wydając polecenie odbierzemy połączenie lub je odrzucimy. Bez konieczności dotykania ekranu przełączymy też smartfon w tryb głośnomówiący. Jeśli wymówimy nazwę kontaktu, zadzwonimy do wybranej osoby. Gdy mamy zajęte ręce, możemy go również wybudzić, wydając odpowiednią komendę głosową. Nowe modele smartfonów - jak Huawei Mate 8 - reagują na ruch urządzeniem wykonując różne proste funkcje. Kiedy jesteśmy na spotkaniu i telefon zacznie dzwonić możemy szybko go wyciszyć lub odebrać połączenie, podnosząc do góry. Jeśli przechylimy telefon, zmienimy ustawienie ikon.

Technologie idą naprzód, zaś projektanci wprowadzają w życie coraz ciekawsze idee, by zaspokoić nasze coraz większe wymagania w stosunku do smartfonów. W nich toczy się teraz całe nasze życie: komunikacja z bliskimi, praca, rozrywka. Każda niezwykle zaawansowana funkcja sterowania, dostosowana jest do naszych codziennych wymagań.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także