Ruchomy portret perkusisty w CSV

Ruchomy portret perkusisty w CSV

23.01.2012 12:09

Cenię sobie miejsca, w których technologia styka się ze sztuką. Moim najnowszym odkryciem są filmy Odaibe, czyli Bartka Szlachcica, na których doskonale widać ruch pałeczek perkusisty. I tylko to, bez żadnych rozpraszających dodatków.

Solówki grane na perkusji ogląda się trudno, zazwyczaj widać latające w powietrzu pałeczki, ręce szybsze niż oczy, włosy i tatuaże (jeśli instrumentalista akurat takowe posiada) oraz pot. Odaibe na swoim filmie „Portret Ducha Perkusisty” nie pokazuje tego wszystkiego, co towarzyszy muzyce, a jedynie czysty ruch pałeczek. Jak więc wygląda solówka na perkusji bez włosów, potu, mięśni i tatuaży?

Odaibe porównuje pałeczki perkusisty do pędzli malarza i śledzi ich ruch. Efektem są ścieżki w przestrzeni, które sterylnie ilustrują ruchy grającego. Ruchy pałeczek są przechwytywane przez system Vicon MX i zapisywane do formatu CSV. Następnie dane zostały przetłumaczone do języka opisującego ruch zrozumiałego dla Cinema 4D , w którym Odaibe wykonał animację, po umieszczeniu ścieżek w przestrzeni trojwymiarowej. Pomysł jest prosty, ale ciekawy, i pozwala szczegółowo przeanalizować ruchy pałeczek, nad którymi muzyk grając wcale się nie zastanawia. Publiczności daje to możliwość spojrzenia na perkusyjną solówkę od zupełnie innej strony.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)