Ruszyła usługa Mój Pojazd. Jak jej użyć, by poznać szczegółowe dane samochodu?

Parking pełen samochodów z depositphotos
Parking pełen samochodów z depositphotos
Oskar Ziomek

16.02.2018 19:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ramach aktualizacji systemu CEPiK, uruchomiona została właśnie nowa usługa – Mój Pojazd. Daje ona możliwość wszystkim obywatelom (a nie tylko urzędnikom, jak miało to miejsce dotychczas) sprawdzania przechowywanych w systemie danych o pojazdach, między innymi: parametrów technicznych, szczegółowych danych właściciela, stanu licznika podczas ostatniego badania technicznego czy terminu, do którego ważne jest ubezpieczenie.

Aby skorzystać z systemu konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego, którym potwierdzimy swoją tożsamość. Przypominamy, że jeśli nie jesteśmy w jego posiadaniu, PZ można stworzyć w ciągu jednego dnia i podczas jednej wizyty w Urzędzie Miasta lub bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem elektronicznej bankowości – taka możliwość nie jest jednak dostępna w każdym banku.

Nowa e-usługa "Mój Pojazd"

Po zalogowaniu się do systemu na ekranie pojawią się informacje o pojazdach, których dany obywatel jest właścicielem lub współwłaścicielem. Do dyspozycji będziemy mieć tutaj wiele opcji podzielonych na kategorie. Wśród nich dane techniczne, prawa własności, dane rejestracyjne, dokumenty i oznaczenia, badania techniczne, dane aktualnych polis OC oraz szkód, a także zabezpieczenia i zajęcia.

Opcje głównego menu.
Opcje głównego menu.

Kliknięcie na dowolną kategorię załaduje nowy widok, w którym znaleźć będzie można szczegóły. Wśród nich dane silnika i ładowności (podobnie, jak w dowodzie rejestracyjnym),historię przeglądów technicznych wraz z informacją o wykrytych usterkach, szczegółowe dane właściciela i nie tylko. Ciekawostką jest możliwość wygenerowania ze wszystkiego raportu i pobrania go w formacie PDF.

Informacje o badaniach technicznych.
Informacje o badaniach technicznych.

To może się okazać przydatne, gdy chcemy sprzedać pojazd i udostępnić potencjalnemu kupującemu szczegółowe informacje, które mogą podnieść wiarygodność oferty. Takie zastosowanie usługi Mój Pojazd promowane jest zresztą przez Ministerstwo Cyfryzacji w reklamowym filmie, przedstawionym wyżej w niniejszej publikacji.

  • Część informacji dostępnych w ramach danych o oznaczeniach pojazdu.
  • Część informacji w ramach szczegółów związanych z kartą pojazdu.
[1/2] Część informacji dostępnych w ramach danych o oznaczeniach pojazdu.

Przy okazji warto dodać, że system działa niezależnie od dostępnej już wcześniej usługi Historia pojazdu. Tutaj sprawdzić można co prawda mniej szczegółowe informacje o pojazdach – jedynie część danych technicznych i historię przeglądów – ale nie jest wymagany do tego Profil Zaufany. Wystarczy dysponować numerem rejestracyjnym pojazdu, jego numerem VIN oraz datą pierwszej rejestracji. W tym systemie możemy więc również sprawdzać pojazdy, których nie jesteśmy właścicielami.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)