Rynek przeglądarek wg Net Applications: Firefox po raz pierwszy przegrał z Chrome

Rynek przeglądarek wg Net Applications: Firefox po raz pierwszy przegrał z Chrome

02.04.2014 17:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pojawiły się właśnie nowe dane o globalnym rynku przeglądarekod firmy Net Applications – i dają one do myślenia. Po razpierwszy także i w tym rankingu Chrome pokonało Firefoksa, stającsię drugą co do popularności przeglądarką planety. Co gorsze,wyniki „ognistego liska” są najgorsze od lat.

Minął piąty miesiąc od wydania Interner Explorera 11, inajwyraźniej podjęte przez Microsoft działania na rzecz reanimacjiswojej przeglądarki przyniosły owoce. W styczniu zdołała onaprzekroczyć próg 55% (łącznie dla wszystkich wersji), a terazpochwalić się może już wynikiem na poziomie niemal 58% rynku.Zyskuje przede wszystkim nowa wersja IE11, kosztem IE10 i IE9, jakoże użytkownicy Windows XP nie są w stanie wyjść poza zmurszałeIE8.

Powody do zadowolenia ma także w Google. W tradycyjnienieprzychylnym dla jego przeglądarki badaniu Net Applications,Chrome zdołało nie tylko odrobić straty z zeszłego roku, ale teżpokonało wreszcie Firefoksa, osiągając wynik ponad 17,5%. Zeszłosię to w czasie z premierą Chrome 33 i Firefoksa 28. Z danych opopularności poszczególnych wersji widać, że aktualizacjeprzeglądarki Google'a zachodzą znacznie szybciej – w ciągumiesiąca trzy czwarte użytkowników Chrome korzystało już z nowejwersji, podczas gdy w wypadku Firefoksa swoją przeglądarkęzaktualizowała tylko jedna piąta.

Obraz

Firefox tymczasem poznał drugie dno, kończąc marzec z wynikiemjeszcze gorszym niż w najgorszym od 5 lat lutym. Jego popularnośćto już tylko 17,26%. Następne miesiące pokażą, jak burza wokółnowego CEO Mozilli wpłynie na ten wynik. Niekoniecznie musi ona gopogorszyć – warto pamiętać, że znaczną rolę w badaniu Net Applications odgrywająkraje konserwatywnej obyczajowo Azji, gdzie media przychylnie komentują stanowisko Brendana Eicha w kwestii legalizacji małżeństw homoseksualnych.

Stawkę zamykają, jak się można spodziewać, Safari, z wynikiem5,7% i Opera, z wynikiem 1,2%.

Wyniki w Statcounterze wyglądają zgoła inaczej. Tu Chrome jestjuż od dawna najpopularniejszą przeglądarką planety, z udziałemw rynku na poziomie 43,7%. Drugie miejsce należy do InternetExplorera (22,6%), zaś trzecie do Firefoksa (18,8%). Safari możesię za to pochwalić wynikiem niemal 10%, podczas gdy Opera maniecałe 1,4%.

Nie mniej ciekawie wyglądają dane z rynku systemówoperacyjnych. Łączny wynik Windows w badaniu Net Applications to90,9%, z czego zdecydowaną większość stanowią użytkownicyWindows 7 (już 48,8%). Osoby korzystające z umierającego WindowsXP przesiadają się przede wszystkim na „siódemkę”. W czasiegdy Windows 8 i 8.1 zyskały łącznie 0,6 punktu procentowego,Windows 7 zdobyło niemal 1,5 p.proc. Stracił za to nieco OS X(spadając o 0,11 p.proc. do poziom 7,57%), zyskał zaś Linux, który ma już w Net Applications 1,5%.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)