Ryzen to wielki sukces: w jeden kwartał AMD zwiększyło udziały o 50%

Ryzen to wielki sukces: w jeden kwartał AMD zwiększyło udziały o 50%

04.07.2017 11:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ani Intel, ani AMD, ani niezależne firmy analityczne nieprzedstawiły dotąd żadnych szacunków dotyczących wpływu debiutuprocesorów Ryzen na rynek pecetów. Zrobił to teraz producentbenchmarka PassMark, który ogłasza Ryzeny najbardziej udanąpremierą w historii czerwonych. W ciągu drugiego kwartału 2017roku AMD miało wrócić do pozycji, jaką cieszyło się dziesięćlat temu.

Analiza rynku na podstawie setek tysięcy wyników benchmarkówzgłaszanych przez użytkowników PassMarka wiąże się ze sporymryzykiem. Dane te reprezentują procesory realnie w użyciu, a niesprzedane, wyłącznie w odniesieniu do pecetów pracujących podkontrolą Windowsa, wyłącznie tych pecetów, których właścicielesą zainteresowani takimi pomiarami. Można więc powiedzieć, żeprzede wszystkim chodzi o segment najbardziej wymagającychużytkowników.

Obraz

I tak w ciągu drugiego kwartału 2017 roku udział AMD wzagregowanych wynikach benchmarków PassMarka wzrósł o 10,4 punktaprocentowego, do całych 31%. W tym czasie udział Intela spadł do69%. PassMark dysponuje wynikami od początku 2004 roku, na tejpodstawie można powiedzieć, że AMD wraca do swojej pozycji sprzed10 lat.

Do rekordu z początków 2006 roku, kiedy to czerwoni mieli niemalpołowę rynku, jeszcze daleko, ale patrząc na dynamikę wzrostu powprowadzeniu Ryzenów do sprzedaży widać, że wiele jeszcze możesię zdarzyć – szczególnie gdy jesienią pojawią się na rynkuRyzeny Mobile – APU przeznaczone dla laptopów, z rdzeniami Zen izintegrowaną grafiką Radeon Vega.

Nigdy dotąd żadna premiera na rynku procesorów x86 nieprzełożyła się na tak znaczącą zmianę udziałów Intela i AMD.W pierwszym kwartale 2017 AMD zyskało jedynie 2,2 pkt. proc., co niepowinno dziwić, gdyż jedynie niektóre modele Ryzenów stały siędostępne w ostatnim miesiącu kwartału, na rynku brakowało teżpłyt głównych AM4. Teraz jednak wszystkie modele Ryzenów są nawyciągnięcie ręki, w płytach głównych możemy przebierać, AMDpowiększyło swoją bazę użytkowników o ponad połowę –niezwykłe osiągnięcie.

Biorąc pod uwagę to, że premiera nowych procesorów Intela,sześcio- i czterordzeniowych Coffee Lake, została przesunięta naluty przyszłego roku, a czipy te nie będą kompatybilne z obecniedostępnymi płytami głównymi LGA 1151 (będą wykorzystywałygniazdko LGA1151v2), może się okazać, że tegoroczna gwiazdkabędzie należała do AMD.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (100)
Zobacz także