"Rz": Polacy kupują coraz droższe smartfony, bo mają więcej w kieszeni

"Rz": Polacy kupują coraz droższe smartfony, bo mają więcej w kieszeni
Piotr Urbaniak

25.07.2019 09:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Mając więcej w kieszeni, częściej decydujemy się na zakup urządzeń wydajniejszych i bardziej reprezentacyjnych" – pisze czwartkowa "Rzeczpospolita", podsumowując wyniki badań GfK na temat średniej sumy wydawanej przez Polaków na smartfona.

Jak pisze dziennik, w 2019 statystyczny Polak płaci za smartfona 1,23 tys. zł, podczas gdy jeszcze w roku 2017 średnia wynosiła 1,1 tys. zł, uwzględniając wahania kursu dolara.

Eksperci określają wzrost jako pochodną kilku zjawisk, które zachodzą niemalże równocześnie, ale mają różne podłoże. Po pierwsze, wskazują na rosnącą siłę nabywczą, która w oczywisty sposób przekłada się na popyt na droższe towary. Po drugie, punktują zastój technologiczny, pozwalający upatrywać w smartfonie zakupu na dłuższy okres.

Wreszcie, zauważają, że oferty abonamentowe typu "smartfon za złotówkę" coraz częściej ustępują miejsca zakupom ratalnym. To z kolei zwiększa wartość kupowanego urządzenia, choć z uwagi na korzystniejsze warunki klient wcale nie musi zapłacić więcej.

Co ciekawe, według analizy w skali globalnej trend wygląda odwrotnie. Na Zachodzie średnia cena kupowanych smartfonów spada. Niemniej wciąż pozostaje wyższa niż nad Wisłą.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (119)