Samsung Exynos Auto – procesor obsługujący sześć ekranów. Pojawi się w nowych Audi

Samsung Exynos Auto – procesor obsługujący sześć ekranów. Pojawi się w nowych Audi

Samsung Exynos Auto – procesor obsługujący sześć ekranów. Pojawi się w nowych Audi
03.01.2019 13:18, aktualizacja: 03.01.2019 18:44

Postępująca komputeryzacja samochodów sprawia, że koncerny motoryzacyjne coraz częściej nawiązują współpracę z dużymi firmami IT. Podobnie jest w przypadku Audi i Samsunga. Południowokoreański producent pokazał bowiem nowy procesor, który trafi do niemieckich samochodów.

Exynos Auto V9 należy do zupełnie nowej linii procesorów, które będą projektowane z myślą o wykorzystaniu w nowoczesnych samochodach. Stanie się on sercem systemu infotainment, który będzie montowany w nowych modelach aut z Ingolstadt w 2021 roku.

fot. Samsung
fot. Samsung

Samsung podaje, że Exynos Auto V9 to potężny procesor zaprojektowany do zaawansowanych systemów infotainment, które wyświetlają informacje na wielu wyświetlaczach. Co ciekawe, stosowanie kilku ekranów w przypadku Audi nie jest nowym rozwiązaniem. Nowe Audi A8, a także A7, A6 i Q8 posiadają już system, który zbudowany jest z aż trzech ekranów – wirtualny kokpit, a także dwa główne ekrany umieszczone na środku deski rozdzielczej.

Nowy procesor wytwarzany jest w technologii 8 nm. Zbudowany jest z wydajnych rdzeni Cortex-A76 i układu graficznego ARM Mali G76 GPU, układu premium audio HiFi 4, jednostki NPU (Neural Network Processing Unit), a także obsługuje Automotive Safety Integrity Level (ASIL) w standardzie ASIL B. Ponadto, procesor wspiera szybką i energooszczędną pamięć LPDDR4 i LPDDR5 DRAM.

Exynos Auto V9 obsługuje jednocześnie do sześciu wyświetlaczy i do dwunastu podłączonych kamer. Wspiera zarówno ekrany, które znajdą się na przodzie i są przeznaczone dla kierowcy, jak i ekrany dla pasażerów siedzących z tyłu. Przetwarzaniem danych zajmuje się osiem rdzeni, które taktowane są zegarem do 2,1 GHz. Ma to zapewnić płynną pracę oprogramowania, co jest niezwykle ważne w samochodach. Ponadto, wydajność może pozytywnie wpłynąć na odczucia premium, które powinny być oferowane przez drogie samochody Audi.

Zastosowany układ NPU będzie wspomagał pracę m.in. usługi cyfrowego konsjerża, która ma inteligentnie zarządzać bezpieczeństwem i spersonalizowanym środowiskiem jazdy. Ponadto, dzięki szybkiemu przetwarzaniu danych, NPU może zajmować się takimi zadaniami, jak rozpoznawanie twarzy, mowy i gestów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)