Samsung i Apple zapłacą duże kary. Firmy oskarżone o spowalnianie smartfonów

Samsung i Apple zapłacą duże kary. Firmy oskarżone o spowalnianie smartfonów

Samsung i Apple zapłacą duże kary. Firmy oskarżone o spowalnianie smartfonów
24.10.2018 15:56, aktualizacja: 25.10.2018 12:09

Włoski urząd ds. konkurencji nałożył na Apple i Samsunga wysokie grzywny za celowe postarzanie starszych smartfonów. Obie firmy miały obniżać wydajność z wykorzystaniem aktualizacji oprogramowania, co miało zachęcić klientów do kupna nowego urządzenia.

Włoskie grupy pomagające konsumentom złożyły skargę na Apple i Samsunga. Firmom zarzucono wydawanie aktualizacji oprogramowania, których celem było pogorszenie pracy smartfonów. Nowe wersje miały przyczyniać się do wolniejszego działania systemu operacyjnego i zmniejszania funkcjonalności smartfonu.

Włoski organ przyznał, że faktycznie niektóre aktualizacje miały powodować planowane postarzanie produktu. Nowe wersje znacząco obniżały wydajność, co miało przyspieszyć proces wymiany urządzeń na nowe – czytamy w oficjalnym oświadczeniu. Dodatkowo obie firmy nie dostarczyły odpowiednich informacji o wpływie nowej wersji oprogramowania na pracę urządzenia. Ponadto nie zapewniły wygodnych narzędzi umożliwiających przywrócenie poprzedniej funkcjonalności.

Samsung będzie musiał zapłacić grzywnę w wysokości 5 mln euro. Natomiast firma Apple ma zapłacić 10 mln euro – dodatkowe 5 mln za brak udostępnienia jasnych informacji, jak należy dbać o akumulator i kiedy należy go wymienić, aby zachować wyższą wydajność iPhone’a.

Apple: afera ze spowalnianiem iPhone’ów

Kara nałożona na Apple jest konsekwencją głośnej afery ze zwalniającymi iPhone’ami, w których akumulator został już zużyty. Okazało się, że Apple w starszych smartfonach ogranicza wydajność procesora, aby – według oficjalnego oświadczenia – wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu i zwiększyć stabilność iOS-a. Po pierwszych oskarżeniach i nagłośnieniu sprawy, Apple zdecydowało się zmniejszyć koszt wymiany akumulatora z 369 zł na 129 zł.

Obraz

Wydana została także aktualizacja oprogramowania (iOS 11.3), która umożliwiła wyłączenie opisywanego ograniczenia wydajności i wprowadziła ekran Kondycja baterii z informacją o stanie akumulatora.

Otrzymaliśmy oficjalne stanowisko firmy Samsung

Satysfakcja konsumentów jest dla nas najważniejsza i zawsze staramy się zapewnić najlepsze wrażenia z użytkowania naszych urządzeń. Firma Samsung nie udostępniła żadnej aktualizacji systemu, która obniżałaby wydajność Galaxy Note 4. Jesteśmy zawiedzeni decyzją Włoskiego Urzędu ds. Konkurencji i podejmiemy niezbędne kroki, by się od niej odwołać. Biuro prasowe Samsung Electronics

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (187)