Samsung rozpoczyna produkcję układów AI dla Chin. Poznajcie Baidu Kunlun

Samsung rozpoczyna produkcję układów AI dla Chin. Poznajcie Baidu Kunlun

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
Piotr Urbaniak
19.12.2019 13:52

Baidu, lider sektora wyszukiwarek w Chinach, ogłosił, że już w 2020 roku wprowadzi swój pierwszy akcelerator AI, Kunlun. Jak udało się dowiedzieć, za produkcję czipu odpowie Samsung.

Baidu Kunlun ma być układem na swój sposób rewolucyjnym. Nikt wcześniej nie zaoferował bowiem wydajności rzędu 260 TOPS (INT8) w budżecie energetycznym równym zaledwie 150 W, a takie właśnie osiągi obiecują Baidu oraz Samsung. Producenci zgodnie twierdzą, że nowość pozwoli wykonywać obliczenia trzykrotnie szybciej niż jakiekolwiek aktualne GPU czy FPGA.

Według oficjalnych danych, jednostka jest projektowana przede wszystkim z myślą o frameworku Ernie 2.0, modelu przedtreningowym do przetwarzania języka naturalnego. Tam zaoferuje ponoć najlepszą efektywność. Niemniej zakres funkcji jest znacznie szerszy i obejmuje także zastosowania makroskalowe, takie jak szeregowanie wyników wyszukiwania, rozpoznawanie mowy, przetwarzanie obrazu, jazda autonomiczna czy obsługa platform głębokiego uczenia.

Obraz

Dokładna specyfikacja Baidu Kunlun nie została ujawniona. Wiemy tylko, że akcelerator powstanie w procesie litograficznym klasy 14 nm i będzie mieć wbudowaną pamięć HBM2 o przepustowości 512 GB/s. Ponadto, pewnych szczegółów dostarcza załączony do informacji prasowej schemat: widać na nim rdzeń i pamięci umieszczone na krzemowej przekładce, w stylu kart graficznych AMD Radeon z rodziny Vega, skądinąd również produkowanych w zakładach Samsunga.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)