Samsung S10 będzie przełomem? Exynos 9820 nagrywa filmy w 8K i obsługuje LTE do 2 Gb/s

Samsung S10 będzie przełomem? Exynos 9820 nagrywa filmy w 8K i obsługuje LTE do 2 Gb/s

Samsung prezentuje procesor Exynos 9820 (depositphotos)
Samsung prezentuje procesor Exynos 9820 (depositphotos)
Oskar Ziomek
14.11.2018 12:44

Wielki krokami zbliżamy się do premiery Samsunga Galaxy S10, która zgodnie z oczekiwaniami powinna odbyć się w pierwszym kwartale 2019 roku. Do tego czasu w sieci pojawia się wiele przecieków, dzięki którym użytkownicy mogą przewidywać, jak będzie wyglądać nowy smartfon. Dzięki takim informacjom wiemy już na przykład, że nowy model powstanie najpewniej w kilku wersjach, z których jedna może mieć ekran bez zagiętych krawędzi, a także jak może wyglądać wyświetlacz z otworem na kamerę. Teraz przyszedł czas na pierwsze informacje o wydajności.

Tym razem pochodzą one wprost od Samsunga, choć jeszcze nie są oficjalnie wiązane z premierą Galaxy S10. Mowa o nowym procesorze Exynos 9820, który został dziś oficjalnie zaprezentowany i jak zwraca uwagę serwis MSPoweruser, na kilku rynkach będzie to najprawdopodobniej ten układ, który trafi do nowego flagowca. Pokazany Exynos kierowany jest do mobilnych urządzeń typu premium i ma trafić do masowej produkcji jeszcze w tym roku. Trudno więc nie powiązać premiery tego układu z ruszającą zapewne produkcją Galaxy S10, który ma się pojawić na rynku za kilka miesięcy.

Jak podaje Samsung, nowy Exynos 9820 zapewnia o 20 procent wyższą wydajność jednego rdzenia od swojego poprzednika, będąc przy tym układem o 40 procent bardziej energooszczędnym. Nowy układ wypada lepiej także w porównaniu wydajności wielu rdzeni, w tym przypadku o około 15 procent. Exynos 9820 został wyposażony w rdzenie graficzne Mali-G76, które są o 40 procent wydajniejsze oraz 35 procent bardziej energooszczędne.

Procesor Samsung Exynos 9820, źródło: materiały prasowe Samsung.
Procesor Samsung Exynos 9820, źródło: materiały prasowe Samsung.

Samsung ma dobre informacje także dla fanów mobilnego internetu. Zaprezentowany układ wyposażono w modem LTE-Advanced Pro, który pozwala na pobieranie danych sięgające 2 Gb/s przy agregacji 8 pasm i wysyłanie danych do 316 Mb/s. Choć w praktyce osiągnięcie takich prędkości może być trudne, producent podaje, że taka prędkość pozwala pobrać film w rozdzielczości FullHD (zajmujący około 3,7 GB) w około 15 sekund.

Jak przystało na nowoczesny układ, Exynos 9820 został także wyposażony w rozwiązania pomagające obsługiwać sztuczna inteligencję. W miarę rozszerzania się usług związanych ze sztuczną inteligencją i ich urozmaicenia w urządzeniach mobilnych ich procesory wymagają większych możliwości obliczeniowych i wydajności. Funkcje AI w Exynos 9 Series 9820 zapewnią nowy wymiar wydajności w inteligentnych urządzeniach poprzez zintegrowaną jednostkę NPU... – tłumaczy Ben Hur, wiceprezes System LSI marketing w Samsung Electronics.

Na koniec informacja dla fanów multimediów. W opisywanym procesorze zastosowano Multi Format Codec, który pozwala na kodowanie i dekodowanie materiałów w rozdzielczości 8K przy 30 FPS oraz 4K przy 150 klatkach na sekundę. Ponadto umożliwia on renderowanie kolorów w 10-bitowej głębi. Jeśli wszystkie przypuszczenia się potwierdzą, Samsungi Galaxy S10 będą pierwszymi urządzeniami, w których nowy układ będzie miał zastosowanie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)