Samsung Sound on Display: wibrujący ekran zamiast słuchawki – może trafić do Galaxy S10

Samsung Sound on Display: wibrujący ekran zamiast słuchawki – może trafić do Galaxy S10

Wkrótce smartfony Samsunga mogą być pozbawione klasycznego głośnika słuchawki
Wkrótce smartfony Samsunga mogą być pozbawione klasycznego głośnika słuchawki
Oskar Ziomek
27.12.2018 13:09

Samsung jest na dobrej drodze, aby zaprezentować smartfon od frontu składający się niemal tylko z wyświetlacza. Już teraz wiemy, że nadchodzący Galaxy S10 wyposażony zostanie w ekran z otworem, w którym umieszczony będzie aparat, jednak wciąż nie stanowi to rozwiązania innego problemu – umiejscowienia słuchawki do rozmów głosowych. Jak wynika z przecieków, smartfony Galaxy S10 będą miały dostatecznie dużo miejsca nad ekranem, by tam zmieściła się szczelina głośnika, jednak możliwe, że zostanie w nich zastosowane inne podejście do tematu przekazywania dźwięku.

Jak wynika bowiem z informacji dostarczonych przez serwis etnews, na które zwraca uwagę MSPoweruser, podczas targów CES 2019 (które odbywają się w pierwszej połowie styczna) Samsung ma zaprezentować gotową implementację Sound on Display – nowej metody przekazywania dźwięków do ucha użytkownika. W tym przypadku mowa jest o wykorzystaniu elementu piezoelektrycznego i przekazywaniu wibracji spod ekranu, między innymi za jego pomocą. Dzięki takiemu podejściu z frontu obudowy smartfona może zniknąć szczelina klasycznego głośnika, a ekran może wypełnić jeszcze większą część.

Technologia Sound on Display została już zaprezentowana wcześniej w 2018 roku, źródło: etnews.
Technologia Sound on Display została już zaprezentowana wcześniej w 2018 roku, źródło: etnews.

Takie rozwiązanie z pewnością nie należy jeszcze do najpopularniejszych, ale dziś trudno uznać je za innowacyjne: podobne rozwiązanie zastosowano między innymi w Xiaomi Mi MIX, który pokazał się na rynku pod koniec 2016 roku, czyli jeszcze przed Galaxy S8 – pierwszym smartfonem Samsunga z „dłuższym” wyświetlaczem, który dołączył do wyścigu na jak największy ekran zamknięty w możliwie małej obudowie urządzenia.

Popularyzacja wibrujących wyświetlaczy już w 2019 roku

Ponieważ gotowa propozycja implementacji ma zostać pokazana w przyszłym miesiącu, a technologia była już wstępnie prezentowana wcześniej w tym roku, Sound on Display może trafić już do smartfonów Galaxy z serii S10, których premiery spodziewamy się w pierwszym kwartale 2019 roku. Serwis MSPoweruser sugeruje jednak, że to zbyt wcześnie i rozwiązanie pojawi się dopiero w późniejszym czasie wraz z premierą nowego modelu z serii Note, w tym przypadku nazwanego najpewniej Note 10. Tutaj warto jednak pamiętać także o wcześniejszych planach scalenia serii Note z serią Galaxy S, a także spodziewanym braku złącza minijack.

Pozostając w temacie głosu emitowanego przez ekran należy zaznaczyć, że implementacja nie będzie dotyczyć wyłącznie smartfonów. Podobnych rozwiązań można spodziewać się także w telewizorach, a dobrym przykładem takiego wykorzystania może być jeden z 65-calowych telewizorów OLED firmy LG. Jak się okazuje, implementacja takiej metody przekazywania dźwięku jest łatwiejsza właśnie w przypadku matryc OLED. Ekrany LCD, z uwagi na inną realizację podświetlenia, powodują więcej problemów na etapie przekazywania wibracji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)