Samsung Sound on Display: wibrujący ekran zamiast słuchawki – może trafić do Galaxy S10

Samsung Sound on Display: wibrujący ekran zamiast słuchawki – może trafić do Galaxy S1027.12.2018 13:09
Wkrótce smartfony Samsunga mogą być pozbawione klasycznego głośnika słuchawki
Wkrótce smartfony Samsunga mogą być pozbawione klasycznego głośnika słuchawki

Samsung jest na dobrej drodze, aby zaprezentować smartfon od frontu składający się niemal tylko z wyświetlacza. Już teraz wiemy, że nadchodzący Galaxy S10 wyposażony zostanie w ekran z otworem, w którym umieszczony będzie aparat, jednak wciąż nie stanowi to rozwiązania innego problemu – umiejscowienia słuchawki do rozmów głosowych. Jak wynika z przecieków, smartfony Galaxy S10 będą miały dostatecznie dużo miejsca nad ekranem, by tam zmieściła się szczelina głośnika, jednak możliwe, że zostanie w nich zastosowane inne podejście do tematu przekazywania dźwięku.

Jak wynika bowiem z informacji dostarczonych przez serwis etnews, na które zwraca uwagę MSPoweruser, podczas targów CES 2019 (które odbywają się w pierwszej połowie styczna) Samsung ma zaprezentować gotową implementację Sound on Display – nowej metody przekazywania dźwięków do ucha użytkownika. W tym przypadku mowa jest o wykorzystaniu elementu piezoelektrycznego i przekazywaniu wibracji spod ekranu, między innymi za jego pomocą. Dzięki takiemu podejściu z frontu obudowy smartfona może zniknąć szczelina klasycznego głośnika, a ekran może wypełnić jeszcze większą część.

Technologia Sound on Display została już zaprezentowana wcześniej w 2018 roku, źródło: etnews.
Technologia Sound on Display została już zaprezentowana wcześniej w 2018 roku, źródło: etnews.

Takie rozwiązanie z pewnością nie należy jeszcze do najpopularniejszych, ale dziś trudno uznać je za innowacyjne: podobne rozwiązanie zastosowano między innymi w Xiaomi Mi MIX, który pokazał się na rynku pod koniec 2016 roku, czyli jeszcze przed Galaxy S8 – pierwszym smartfonem Samsunga z „dłuższym” wyświetlaczem, który dołączył do wyścigu na jak największy ekran zamknięty w możliwie małej obudowie urządzenia.

Popularyzacja wibrujących wyświetlaczy już w 2019 roku

Ponieważ gotowa propozycja implementacji ma zostać pokazana w przyszłym miesiącu, a technologia była już wstępnie prezentowana wcześniej w tym roku, Sound on Display może trafić już do smartfonów Galaxy z serii S10, których premiery spodziewamy się w pierwszym kwartale 2019 roku. Serwis MSPoweruser sugeruje jednak, że to zbyt wcześnie i rozwiązanie pojawi się dopiero w późniejszym czasie wraz z premierą nowego modelu z serii Note, w tym przypadku nazwanego najpewniej Note 10. Tutaj warto jednak pamiętać także o wcześniejszych planach scalenia serii Note z serią Galaxy S, a także spodziewanym braku złącza minijack.

Pozostając w temacie głosu emitowanego przez ekran należy zaznaczyć, że implementacja nie będzie dotyczyć wyłącznie smartfonów. Podobnych rozwiązań można spodziewać się także w telewizorach, a dobrym przykładem takiego wykorzystania może być jeden z 65-calowych telewizorów OLED firmy LG. Jak się okazuje, implementacja takiej metody przekazywania dźwięku jest łatwiejsza właśnie w przypadku matryc OLED. Ekrany LCD, z uwagi na inną realizację podświetlenia, powodują więcej problemów na etapie przekazywania wibracji.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)