Samsung zainwestuje w Windows Phone i znacznie ograniczy nakłady na Androida

Samsung zainwestuje w Windows Phone i znacznie ograniczy nakłady na Androida

Samsung zainwestuje w Windows Phone i znacznie ograniczy nakłady na Androida
Redakcja
12.01.2015 16:00, aktualizacja: 12.01.2015 18:02

Choć Samsung stanowi lidera, bądź bardzo mocnego gracza w wielu dziedzinach, jego sytuacja na rynku smartfonów i tabletów jest coraz gorsza. Okazuje się ona tak zła, że przyszedł najwyraźniej czas na plan awaryjny, którym jest… Windows Phone. Według najnowszych doniesień, korporacja jest zainteresowana systemem Microsoftu i zamierza w niego w tym roku zainwestować.

Wbrew temu co możemy zobaczyć na różnego rodzaju targach, czy w sklepach z elektroniką, sytuacja południowokoreańskiej firmy jest coraz gorsza: od pięciu miesięcy notuje ona spadki, a zysk za ostatni kwartał 2014 roku był o aż 37% niższy niż w roku ubiegłym. Rok ten pokazał więc, że strategia polegająca na zalewaniu rynku coraz to nowszymi urządzeniami z każdego segmentu cenowego jest dobra tylko na krótką metę: pomimo prezentacji kilku ciekawych rozwiązań, niewiele to tak naprawdę firmie przyniosło i na rynku smartfonów jej udziały spadają z dnia na dzień.

350129990517680065

Rozwiązaniem tego problemu może być Windows Phone, a przynajmniej tak uważa jeden z pracowników firmy, z którym wywiad przeprowadził portal Korea Times. Wszystko to kosztem Androida, bo w 2015 roku podstawą będzie zmniejszenie ilości nowych modeli z tym systemem o nawet 30% w porównaniu do roku ubiegłego. Zamiast nich na półki sklepowe trafić mają modele z systemem Microsoftu, a firma jest nim bardzo zainteresowana. Co prawda Android jest platformą bardzo dynamicznie rozwijającą się, ale zarazem trzeba przyznać, że nie jest to produkt tak otwarty, jak niektórym się wydaje – całość z znacznej mierze opiera się na usługach Google, rezygnacja z nich jest więc raczej poza zasięgiem firmy, której klienci korzystają ze sklepu Play, YouTube czy Gmaila. Zupełnie innym klientem docelowym są bowiem osoby decydujące się na kupienie sprzętu Samsunga, a zupełnie innym np. Xiaomi.

Pracownicy Samsunga jeszcze kilka dni temu informowali, że np. wszystkie Smart TV tej firmy produkowane w 2015 roku będą działały w oparciu o Tizen OS, ale wiele wskazuje na to, że firma sama z siebie nie wierzy w sukces tego systemu. Świadczyć mogą o tym liczne opóźnienia przy jego rozwoju, a także ciągłe skupianie się na Androidzie zamiast promowania swojego rozwiązania. Budowa własnego systemu z aż tyloma użytkownikami na całym świecie oczywiście jest możliwa i w zasięgu ręki tej firmy, ale najwyraźniej jej władze doszły do wniosku, że czas na zmianę planów i dywersyfikację zysków z branży mobilnej. Windows Phone, który zaistniał już w jakiś sposób w świadomości użytkowników wydaje się interesującym wyborem, tym bardziej, że Microsoft zachęca do jego wykorzystania np. poprzez zniesienie opłat licencyjnych.

Jak do tej pory wkład Samsunga w rynek związany w platformą Windows Phone był dosyć mizerny. Ponad cztery lata temu pokazano pierwsze modele Focus i Omnia 7, później nowsze Focus S, Focus 2 i Omnia W, ale w żadnym razie nie były to urządzenia przełomowe. Koniec 2012 roku to prezentacja Samsunga ATIV S – modelu niemal bliźniaczego, co bardzo udany Galaxy S3. W tym przypadku firma była lepsza nawet niż Nokia, bo potrafiła zaprezentować interesujący produkt w dobrej cenie zaraz po premierze Windows Phone 8. Na tym się jednak skończyło, innych urządzeń od tamtego czasu nie widzieliśmy. Bardzo możliwe, że sytuacja zmieni się w następnych miesiącach. Nie wiadomo w jaki segment rynku uderzy Samsung, ale niezależnie od tego, krok ten pomoże zdobyć popularność systemowi Microsoftu.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (107)