Scribus 1.4.0 gotowy po czterech latach prac

Scribus 1.4.0 gotowy po czterech latach prac

03.01.2012 14:41

Dawno nie mieliśmy okazji opisać nowości w Scribusie — otwartoźródłowym programie do składu DTP. Po czterech latach prac nad gałęzią 1.4.x programu ukazał się stabilny Scribus 1.4.0, w którym flagową nowością jest interfejs przepisany z użyciem frameworka Qt4.

Qt4 nie tylko umożliwia płynne i niezawodne działanie programu na wielu platformach, ale również budowę pakietów instalacyjnych dla Mac OS X 10.5 i nowszego, natywnej wersji programu dla OS/2 Warp 4 i innych. Poza tym wprowadzono nowe narzędzia do transformacji, efekty kształtów wektorowych, operacje logiczne na ścieżkach, nowy edytor linii stylu, zaawansowane narzędzia tekstowe z możliwością ustalenia tak zwanego marginesu optycznego i skrypty zamieniające cudzysłowy wprowadzone z klawiatury na znaki drukarskie odpowiednie dla języka użytkownika.

Scribus 1.4.0 ma możliwość umieszczania w dokumentach specjalnych ramek, które można wypełnić kodem PostScript, PDF lub bitmapą w formacie PNG wygenerowaną w czasie rzeczywistym przez zewnętrzny program wywołany z linii poleceń (LaTeX, POV-Ray). Do projektów można również importować pliki z programów firmy Adobe. Obrazy z Photoshopa lub Illustratora zostaną przeniesione do projektów Scribusa z zachowaniem warstw i masek. Najnowszy Scribus generuje dokumenty PDF zgodne z wersją 1.5 standardu, z obsługą warstw i możliwością umieszczania grafik EPS i innych plików PDF w postaci wektorowej. Nowy Scribus używa innego, niż poprzednie wersje formatu zapisu projektów, ale można w nim otwierać projekty wykonane w starszych wydaniach programu. Pełną listę zmian można znaleźć na stronie projektu.

Najnowszego Scribusa można już pobrać z naszego portalu w dziale Programy -> Biuro -> Skład publikacji DTP. Program dostępny jest dla Windowsa, Linuksa i Mac OS X.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)