Serwery Gadu-Gadu były kolejnym celem?

Grzegorz Niemirowski

25.01.2012 02:42, aktual.: 25.01.2012 11:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W godzinach wieczornych pojawiły się doniesienia o problemach z logowaniem do serwerów Gadu-Gadu. Następnie zaczęły krążyć informacje o wykradzeniu haseł użytkowników.

Sytuacja wygląda jednak trochę inaczej. Serwery GG faktycznie nie działały poprawnie przez pewien czas, jednak nie ma dowodów, że był to atak i umożliwił on kradzież haseł. Po pierwsze warto przyjrzeć się samej liście haseł. Już na pierwszy rzut oka widać, że są one bardzo proste. Można stąd łatwo wysnuć wniosek, że nie uzyskano ich poprzez włamanie na serwery komunikatora a poprzez metodę słownikową, przy czym słownik był bardzo krótki. Po prostu przeskanowano tysiące numerów GG pod kątem popularnych, łatwych do odgadnięcia haseł. W przypadku GG jest to o tyle proste, że użytkowników identyfikują właśnie numerki a nie alfanumeryczne nazwy użytkownika. Iterowanie po dużych zakresach kont jest więc bardzo proste. Jest to przy okazji dowód na to, że pomysł użycia numerków, zapewne zaczerpnięty z ICQ, nie był zbyt mądry. Druga sprawa to to, że listę skompromitowanych kont opublikowano już w grudniu. Tak więc nie mieliśmy teraz żadnego pokazu umiejętności hakerskich, najwyżej pokaz opanowania funkcji kopiuj-wklej.

Choć można śmiać się z użytkowników stosujących trywialne hasła, to jednak jest dobra okazja, aby skontrolować używane przez siebie hasła, szczególnie służące do uzyskiwania dostępu do ważnych danych.

Aktualizacja, 25.01.2012 10:15

Rzecznik prasowy Gadu-Gadu Jarosław Rybus skontaktował się z nami i udzielił komentarza do zaistniałej sytuacji w następującej treści:*W związku z pojawieniem się w internecie listy wybranych numerów GG wraz z hasłem, informujemy, że są to numery, do których jest to samo proste hasło "123456". Część z tych numerów to numery nieaktywne, a dodatkowo część podanych haseł nie jest zgodna z rzeczywistymi hasłami.Obecnie sprawdzamy okoliczności tego zdarzenia, w jaki sposób mogło dojść do takiego zestawienia i w jaki sposób zapobiec podobnej sytuacji w przyszłości. Jednocześnie niezwłocznie przystąpiliśmy do blokowania tych numerów oraz uruchomienia procedury odzyskiwania ich przez użytkowników.Monitorujemy sytuację. Co najważniejsze, reszta kont GG jest bezpieczna. Przypominamy także o zasadach tworzenia bezpiecznego hasła. *

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)