SetACL Studio da pełną kontrolę nad uprawnieniami w Windowsie

SetACL Studio da pełną kontrolę nad uprawnieniami w Windowsie

SetACL Studio da pełną kontrolę nad uprawnieniami w Windowsie
Oskar Ziomek
13.01.2017 23:44

Systemowe uprawnienia, czyli atrybuty określające kto i w jakim stopniu ma dostęp do konkretnych danych lub zasobów komputera, są najczęściej obiektem zainteresowań zaawansowanych użytkowników. Domyślne ich wartości w znakomitej większości przypadków nie stanowią ograniczenia w codziennej pracy, ale w specyficznych zastosowaniach, modyfikacja uprawnień może się okazać niezbędna.

Choć najczęściej możliwe jest to bezpośrednio w systemie, istnieją aplikacje zewnętrzne, które pozwalają w szerszym stopniu i w jednym miejscu zarządzać wszystkimi z uprawnień. Jednym z takich programów jest SetACL Studio, który w wygodny sposób pozwala przeglądać i modyfikować uprawnienia odpowiedzialne za utrzymanie bezpieczeństwa w systemie.

W jednym oknie znajdziemy tu możliwość modyfikacji uprawnień dotyczących plików, folderów, kluczy rejestru, drukarek, współdzielonych zasobów sieciowych oraz protokołów związanych z zasobami komputera (Windows WMI). Wszystkie zestawiono na czytelnym, wielopoziomowym drzewie z lewej strony. Kliknięcie na dowolny element wyświetla jego szczegóły w głównym okienku aplikacji.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Na środku ekranu pojawi się wówczas informacja o przyznanych uprawnieniach. Tabela prezentuje nazwę oraz zakres atrybutów dla każdego wpisu. Można je z tego poziomu modyfikować, usuwać lub dodawać całkowicie nowe. Należy przy tym pamiętać, że edycja systemowych uprawnień może prowadzić do błędów, jeśli zostanie wykonana bez poparcia odpowiednią wiedzą i konkretnymi zamiarami – warto więc podejść do tematu rozważnie.

Na minus zaliczyć można niekonsekwentne tłumaczenie interfejsu: jego główne elementy są anglojęzyczne, jednak bardzo często można natknąć się na polskie słowa. O ile w przypadku nazw poszczególnych usług jest to uzasadnione (są one najpewniej pobierane bezpośrednio z systemu, a więc zgodne z jego wersją językową), o tyle na przykład dodawanie nowego uprawnienia przebiega już całkowicie w języku polskim. Dlaczego więc główny interfejs również nie został przetłumaczony?

Niezależnie od tego niedociągnięcia, program stanowi ciekawą propozycję i może okazać się wygodną alternatywą dla ręcznej edycji uprawnień bezpośrednio w systemie, najczęściej w wielu miejscach. Tutaj wszystkie opcje dostępne są w jednym oknie, co znacznie przyśpieszy pracę, szczególnie osób często zmieniających wiele atrybutów z różnych obszarów systemu.

SetACL Studio dostępne jest do pobrania z naszej bazy oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)