Seven Kingdoms: Ancient Adversaries na weekend – imperium zbudujesz nie siłą, lecz sprytem

Seven Kingdoms: Ancient Adversaries na weekend – imperium zbudujesz nie siłą, lecz sprytem

14.11.2015 09:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dla złaknionych komputerowej rozrywki mamy na ten weekend ciekawąpropozycję. Seven Kingdoms: Ancient Adversaries (7kaa) jestopensource'ową grą strategiczną czasu rzeczywistego, którapowstała na bazie klasycznej gry na Windows – Seven Kingdoms. Jakzawsze w takich grach chodzi o zbudowanie swojego silnego imperium ipokonanie innych, ale jak się przekonacie, nie wszystko się tusprowadza do zbierania surowców, produkowania jednostek i atakowaniabaz wroga, jak to jest w większości RTS-ów.

Rozpoczynając grę, przejmujemy dowodzenie nad jednym z 10narodów, znanych z czasów starożytnych i średniowiecznych, bystawić czoła do sześciu innym sterowanym przez komputer imperiom.Ludzie nie będą jednak jedynymi naszymi przeciwnikami, zagrażająnam też monstra zwane Frythanami, których pokonanie przyniesie namzaskakujące, magicznej natury korzyści. Stawienie czoła nieoznacza tu jednak od razu walki. Podobnie jak w realnym świecie,wojna jest ostatecznością polityki, a zanim do niej nie dojdzie,lepiej stosować instrumenty ekonomiczne, dyplomację i szpiegostwo.

Zaczynając od jednej ludzkiej osady, z której pozyskujemy naszeoddziały i gdzie nakładamy podatki, staramy się przejąćokoliczne osady i miasta. Można to zrobić siłą, ale kto kochawładzę narzuconą ogniem i mieczem? Znacznie lepiej oferowaćmiastom pieniądze, wpływać na poglądy mieszkańców działaniamiszpiegów i zapewnić im bezpieczeństwo, budując nieopodal fort zwojskowym garnizonem – sami przyłączą się do imperium jakolojalni obywatele, a reputacja władcy jako mądrego i sprawiedliwegotylko wzrośnie.

Seven Kingdoms:Ancient Adversaries - scenario 08

Tak więc w Seven Kingdoms – po pierwsze gospodarka. Wydobywającpodstawowe surowce z kopalni możemy przetwarzać je w gotowe dobra,dobra zostaną sprzedane zaś na targu. Dzięki karawanom zarobimywięcej, gdy nasze dobra trafią do odległych krain. Statki sąjeszcze lepsze, dowiozą dobra do zamorskich portów. Mając dośćpieniędzy możemy poświęcić się badaniom naukowym, wynajdująccały arsenał średniowiecznej broni, włącznie z artylerią ibojowymi wozami. Nawet bowiem jeśli będziemy prowadzili najbardziejpokojową i przyjazną dla innych ludzkich nacji politykę, wojny nieunikniemy. Z Fryhtanami dobrym słowem niczego bowiem nie osiągniemy.

Jedna z ras potworów, z jakimi przyjdzie się nam zmierzyć
Jedna z ras potworów, z jakimi przyjdzie się nam zmierzyć

Te nieludzkie monstra, bardzo różne w swojej formie, są nietylko agresywne, ale i kochają bogactwa, ich pokonanie nie tylko naswzbogaci, ale da też dostęp do magicznych zwojów, za pomocąktórych przyzwać będziemy mogli właściwe danej nacji WiększeIstoty – dla Chińczyków Smoka, dla Greków Feniksa, zaś dlaWikingów samego boga Thora. Przyzwanie ich daje w grze szczególnemożliwości, nieosiągalne w żaden inny sposób.

Czas na szkolenie armii
Czas na szkolenie armii

Podkreślić trzeba, że to nie jest gra nacjonalistyczna, tylkoimperialistyczna. Potrzebujemy innych narodów, gdyż każdy z nich,ze swoimi specjalnymi jednostkami, daje naszemu imperium cośszczególnego, a dobrze zrównoważona armia wspierających sięnawzajem jednostek będzie zawsze lepsza od monolitycznej siłysamurajów czy perskich łuczników. Imperia, które zapewniająpokój między swoimi narodami są w tej grze najsilniejsze.

Miotacze ognia nigdy cię nie zdradzą
Miotacze ognia nigdy cię nie zdradzą

Seven Kingdoms: Ancient Adversaries może w dzisiejszych czasachnikogo nie zachwyci grafiką czy efektami dźwiękowymi, po prawdziejest to gra wyglądająca jak wyrwana z lat 90, ale unikalnepołączenie pomysłów ze strategii turowych i strategii czasurzeczywistego (możecie pomyśleć o grze tej jako mieszanceCywilizacji, Warlordsów i Warcrafta) i pomysłowe modele gospodarki,szpiegostwa, dyplomacji i walki czynią ją pozycją wartąpolecenia. Jeśli zaś już znudzi się wam walka z komputerowymiprzeciwnikami, zawsze możecie pograć w oferowanym przez grę trybiemultiplayer, obsługującym do siedmiu ludzkich graczy jednocześnie.

Gra pierwotnie powstała na Windows i biblioteki DirectX, jednakjej opensource'owa wersja została przepisana na wieloplatformowąbibliotekę SDL2, dzięki czemu działa dziś także na Linuksie izyskała wstępne wsparcie dla systemu OS X.

Instalator najnowszej wersji dlaWindows pobrać możecie z naszej bazy oprogramowania .

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Loadout na weekend
Rafał Szramowiat
ArcheBlade na weekend
Rafał Szramowiat
Dota 2 na weekend
Rafał Szramowiat
Wild Warfare na weekend
Rafał Szramowiat
Lambda Wars na weekend
Rafał Szramowiat
Mica-Chew na weekend
Rafał Szramowiat
Komentarze (22)