Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Mostek dla aplikacji klasycznych — Win32 to nie UWP

Wraz z wprowadzeniem systemu Windows 8, instalacja aplikacji możliwa jest z poziomu wbudowanego sklepu. Początkowo instalować w ten sposób można było tylko aplikacje specjalnie pisane na nowy system. W Windows 10 wprowadzono platformę uniwersalną systemu Windows(UWP), która pozwala tworzyć jedną wersję aplikacji na różne wersje systemu. Nadal w sklepie możliwe było tylko umieszczanie aplikacji tworzonych specjalnie na Windows 10. Twórcy klasycznych aplikacji skazani byli na dotychczasowe sposoby dystrybucji oprogramowania. Z pomocą przyszedł im mostek dla aplikacji klasycznych.

Mostek ten pozwala na umieszczanie w sklepie klasycznych aplikacji Win32, bez potrzeby żadnych zmian w kodzie, jak również stopniowe migrowanie kodu na platformę UWP. Aplikacje przygotowane z pomocą mostka można uruchamiać w Windows 10 1607 i nowszych.

Na stronach Microsoftu znajdziemy opis mostka, zasadę jego działania, jak również przykłady użycia. Wśród zalet wymienione są Usprawnione wdrażanie oraz Większy zasięg i łatwiejsza komercjalizacja.

Czy Nokia 3310 podobna jest do Nokii 3310?

Wraz z zaprezentowaniem przez HMD nowej wersji Nokii 3310 pojawiły się głosy, że telefon ten w ogóle nie przypomina starego modelu o tej samej nazwie. Czy jednak na pewno tak jest? Sprawdźmy.

Na początek przyjrzyjmy się jak wygląda stary i nowy model:

Dodajmy teraz do starego modelu większy wyświetlacz:

Wszystkie nowe telefony mają nowszy system operacyjny wymuszający zmianę przycisków nawigacyjnych. Wstawmy przyciski z nowego modelu, wyglądają one identycznie jak w większości innych współczesnych telefonów komórkowych

To co odróżnia model stary i nowy to kolor ramki wokół wyświetlacza. Nie jest to zmiana konstrukcyjna, a jedynie coś co można bez problemu zrobić również w starym modelu:

Zobaczmy co nam wyszło:

Ciężko nie zauważyć, że oba telefony jednak są do siebie podobne. Wiadomym jest, że nowy model nie mógł być identyczny w stu procentach. Nadal zachowany jest ten sam kształt obudowy. Klawiatura wygląda niemal identycznie. To co można by poprawić to przyciski sterujące z wyglądu bardziej przypominające te klasyczne i kolorystyka bardziej zgodna ze starym modelem.

=== Edycja == Jeszcze jedno porównanie:

 

Windows 10 nie dla radeonów

Windows 10 czyli najnowszy system, a raczej już usługa firmy Microsoft w końcu doczekał się kolejnej aktualizacji. Jak większość użytkowników pobrałem nową wersje za pomocą MCT. Aktualizacja poprzedniej kompilacji przebiegła bez najmniejszych problemów. System się uruchomił, jeszcze tylko logowanie i.... wszystko zamarzło. Restart i moim oczom zamiast ekranu logowania ukazuje się ciemność. No nic, kolejna próba tym razem na czysto. Instalacja przebiega poprawnie, logowanie, połączenie z siecią i... po kilku minutach wszystko wisi. Takich prób było jeszcze kilka.

Metodą prób i błędów ustaliłem, że system przestaje działać po instalacji sterowników grafiki. Notebook nie jest nowy, ale na poprzedniej kompilacji mobilny radeon 5000 działał prawidłowo. Przyszedł czas na kolejne próby, tym razem z odłączoną siecią. Próba instalacji sterowników z tego roku powoduje efekt taki sam jak sterowniki z WU. No to może zeszłoroczne Catalysty? Nic z tego, efekt ten sam. Za każdym razem system działa do chwili instalacji sterowników.

Jaki z tego wniosek? W sumie nijaki. Problem jest albo po stronie Microsoftu, albo AMD. Zapewne takie problemy u niektórych nie występują.

Dysk Google i "Otwórz w"

Z racji, że na DP pojawia się coraz więcej "dziwnych" newsów krótki komentarz do jednego z nich, czyli Dysk Google pozwala na uruchamianie aplikacji desktopowych z Windows.

Popatrzmy na ten idiotyczny tytuł, a teraz przyjrzymy się jak to naprawdę działa.Cały mechanizm opiera się na dwóch desktopowych aplikacjach oraz dodatku do jednej z nich. Zestaw to Google Chrome, klient Dysku Google, oraz dodatek do Chrome.

Efekt działania będziemy mogli zauważyć pod tym menu, gdzie nasze zainstalowane aplikacje powinny się pojawić.

Odniosę się teraz do tego fragmentu:

Jakie jest zadanie nowej funkcji? Tak naprawdę, niewiele ona zmienia. Automatyzuje proces pobierania pliku na dysk, ale jak do tej pory konieczność kliknięcia pobrania, a dopiero potem otworzenie pliku nie sprawiała nikomu trudności (a dzięki aplikacji zainstalowanej na komputerze i tak posiadamy jego kopię).

Zadanie nowej funkcji jest o wiele prostsze. Chrome z dodatkiem potrafi komunikować się z zainstalowanym klientem dysku.

DPMenu - Menu dobreprogramy.pl v0.9.7 1in7

Dawno, dawno temu... a sumie nie tak dawno stworzyłem dodatek do przeglądarek Firefox, Opera i Chrome dający szybki dostęp do dobrychprogramów. Od tego czasu doszło kilka zmian i kilka kolejnych obsługiwanych przeglądarek.

Obsługiwane przeglądarki to:

Co daje ten dodatek?

  • Szybki dostęp do kanałów RSS DP
  • Szybki dostęp do działów DP
  • Szybki dostęp do własnego konta
  • Szybki dostęp do maksymalnie 10 ulubionych blogów użytkowników i ich kanałów RSS.

Aktywacja menu użytkownika oraz ulubionych blogów w ustawieniach dodatku.

Forma dodatku?Przycisk paska narzędzi wyświetlający panel.

Instalacja

Przegląd wiedzy o Androidzie na podstawie komentarzy z DP i komentarz do komentarzy...

Dziś na stronie głównej DP pojawił się taki oto wpis. Informacja jak informacja. Sam fakt umieszczenia Androida obok Windows nie jest niczym nowym. Robił już to chociażby Acer na swoich netbookach z serii Aspire One. Rozwiązanie takie sprawdzało się idealnie. Pomimo, że użyty tam Android był w jednej z pierwszych wersji, specjalna kompilacja x86 nie miała dostępu do sklepu to miał on kilka zalet. Przede wszystkim jeśli nie potrzebowaliśmy systemu Windows, dostęp do przeglądarki czy poczty był możliwy niemal natychmiast od naciśnięcia przycisku "Power".

Przejdźmy jednak do komentarzy pod wpisem. A tam widzimy takie "cuda":

- brak obsługi myszy,

Jak ktoś próbował podłączyć mysz do urządzenia bez OTG to na pewno.

- tragiczna obsługa klawiatury. To rozczarowanie gdy kupujący transformera odkrywa że Android nie ma polskich liter dostępnych z klawiatury

No cóż, kupując notebooka z Niemiec też polskich znaków nie będzie.

DPMenu - menu dobreprogramy dla..... Opery 12

Kilka dni temu w tym wpisie zamieściłem informację o dodatku dla Firefoksa. Jeżeli ktoś jest fanem starej wersji Opery w wersji 12 i nadal jej używa również może z takiego dodatku skorzystać.

DPMenu dla Opery 12 posiada takie same funkcje jak wersja dla Firefoksa. Menu zarejestrowanego na DP użytkownika można uaktywnić w preferencjach rozszerzenia. Różni się wyglądem. Zamiast menu jest znacznie większy panel.

Instalacja.

1. W menu:

Ustawienia>Preferencje>Bezpieczeństwo>Zaufane witryny

należy dodać adres: http://ftp2.sgjps.com

Dzięki temu rozszerzenie można zainstalować bezpośrednio z linka. Bez tego trzeba najpierw pobrać na dysk.

2. Kliknij w DPMenu / Opera 12 i zainstaluj rozszerzenie.

 

Dodatek DPMenu - Menu dobreprogramy dla Firefoksa

Jakiś czas temu DjLeo stworzył rozszerzenie dla przeglądarki Google Chrome dodające menu do stron dobreprogramy. Jako że użytkownicy Firefoksa gorsi być nie mogą postanowiłem napisać dodatek będący Firefoksowym odpowiednikiem DPmaniaka. W ten sposób powstało DPMenu.

Instalacja1. DPmenu

Dodatek nie jest dostępny w wyszukiwarce(wymogi sprawdzenia każdego dodatku przy dodawaniu).

2. Po instalacji należy dodać przycisk na wybrany pasek narzędzi. Przycisk znajdziemy albo poprzerz:Firefox - Opcje - Układ paska narzędzilub zwykłe menu:Widok - Paski narzędzi - Dostosuj

Anomalie systemowe - licencja developera, a dostęp do aplikacji systemowych - Ciąg dalszy

Miesiąc temu opisałem taką oto usterkę w Windows 8 - Anomalie systemowe - licencja developera, a dostęp do aplikacji system....

Mija miesiąc, wygasa licencja developera, problem powraca. Tym razem historyjka obrazkowa :)

Obrazek 1: Zablokowany dostęp do aplikacji Aparat, SkyDrive, Zdjęcia. Widoczny "X" na kafelkach.

Obrazek 2: Próba kliknięcia w zablokowany kafelek.

Obrazek 3. Uruchamiamy Visual Studio dla Windows 8 i dostajemy standardowy komunikat o potrzebie odnowienia licencji developera.

Obrazek 4. Odnawiamy licencję developera dla VSE for W8.

Obrazek 5. Przechodzimy na ekran startowy i widzimy odblokowane aplikacje systemowe.

Całym problemem tej całkowicie nielogicznej sytuacji jest to, że za miesiąc będę musiał powtórzyć całą procedurę od początku i nadal nie wiem co się stanie gdybym przypadkiem odinstalował Visual Studio.