Shotcut 15.07: darmowa edycja wideo w 4K i technikolorze

Shotcut 15.07: darmowa edycja wideo w 4K i technikolorze

04.07.2015 16:29

Większość edytorów wideo wygląda podobnie – i jeśliopanowałeś jeden z nich, to poradzisz sobie z większością.Wieloplatformowy i opensource'owy Shotcut może jednak zaskoczyć,chyba że programem wcześniej zapoznanym było klasyczne Kino. Tenrozwijany już od trzech lat na bazie frameworka MLT program doczekałsię właśnie nowego wydania 15.07, które powinno spodobać sięprzede wszystkim fanom wysokich rozdzielczości i intensywnegonasycenia kolorów.

Ostatnim znaczącym ulepszeniem dla Shotcuta było wprowadzeniesprzętowej akceleracji dla filtrów wideo (za pomocą bibliotekGLSL), pozwalając na wprowadzanie zmian praktycznie w czasierzeczywistym. Nowa wersja wprowadza obsługę coraz popularniejszejwśród twórców wideo rozdzielczości 4K (2160p), nowe, widowiskowefiltry, a także pewne ulepszenia interfejsu użytkownika.

Osoby korzystające już wcześniej z Shotcuta pewnie wiedzą, żejuż wcześniej można było edytować w programie tym rozdzielczość4K, ustawiając ręcznie parametry trybu wideo, ale tym razemwsparcie jest oficjalne – dodano takie opcje w ustawieniach, jakrównież umożliwiono bezpośredni import wideo 4K z wspieranychurządzeń.

Nowe pięć filtrów pozwala na upodobnienie wyjściowegomateriału do starych filmów, poprzed dodatnie do niego rozmaitychzniekształceń (rys, pyłu, czy ziarnistości), a takżezmodyfikowania nasycenia kolorów, do poziomu przypominającegoklasyczny Technicolor. To oczywiście nie są doskonałeodwzorowania, autor programu podkreśla, że filtry zostały napisaneprzez jego nastoletnie córki, ale efekt jest całkiem niezły.

Obraz

Oprócz nowych filtrów wideo dodano użyteczne filtry dźwięków,w tym trzypasmowy korektor basów i trebli czy filtry dolno- igórnoprzepustowy, wprowadzano możliwość bezpośredniego dodawaniai usuwania ścieżek i przygotowano domyślne profile eksportu wideo,dzięki którym program domyślnie produkuje wyższej jakości plikiH.264 MP4.

Warto też wspomnieć o ułatwieniu tworzenia efektówobraz-w-obrazie czy przezroczystości – dodatkowe ścieżki wideosą automatycznie ustawiane w trybie kompozycji. Oczywiście osoby,które wolałyby odciążyć komputer, mogą to wyłączyć.

Wydanie 15.07 Shotcuta w wersji dla Windows jest już dostępne wnaszej bazieoprogramowania. Zapraszamy do jego pobrania i wypróbowania –jak na darmowy edytor wideo, program jest zaskakująco dopracowany,stabilny i wygodny w użyciu, choć oczywiście trzeba się do niegoprzyzwyczaić. Na szczęście na YouTube dostępne są poradnikiwideo, pokazujące jak przeprowadzić podstawowe funkcje.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)