Shuttleworth: Oracle pozywając Google strzela we własną stopę

Shuttleworth: Oracle pozywając Google strzela we własną stopę

18.08.2010 12:58

Zdaniem Marka Shuttlewortha Oracle popełnił duży błąd pozywając do sądu firmę Google za naruszenie patentów. Takie działania mogą obrócić się przeciwko atakującemu, twierdzi były szef Canonicala.

Mark Shuttleworth, założyciel i były szef firmy Canonical, stwierdził w wypowiedzi dla ZDNet, że działania Oracle mogą przynieść odwrotny od zamierzonego skutek. Pozew przeciwko firmie Google o nielegalne wykorzystanie Javy w Androidzie jest jego zdaniem wymierzony przede wszystkim w społeczność zgromadzoną wokół wolnego oprogramowania. Rozprawa sądowa może mocno naruszyć relacje firmy Oracle z deweloperami i środowiskiem programistów. Deweloperzy [...] będą unikać platform wyglądających jak pułapki patentowe - stwierdził Shuttleworth. Podaje też przykład takich firm jak Microsoft, które jego zdaniem zwalczają wręcz ideę wolnego oprogramowania.

Przypomnijmy, że Oracle skierował pozew do sądu w zeszłym tygodniu. W oświadczeniu stwierdzono, że Google świadomie, bezpośrednio i wielokrotnie naruszył intelektualne prawa Oracle do Javy. Oprócz patentów spółka z Mountain View miała nielegalnie wykorzystać prawa autorskie do kodu Javy, specyfikacji i innych materiałów. Google broni się twierdząc, ze że Oracle atakuje nie tylko jego, ale przede wszystkim społeczność związaną z otwartym oprogramowaniem jakim jest Java.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)