Sieć LTE na Księżycu dla niemieckiej misji kosmicznej ruszy dzięki technologiom Nokii

Sieć LTE na Księżycu dla niemieckiej misji kosmicznej ruszy dzięki technologiom Nokii

Łazik Audi w księżycowej dolinie Taurus-Littrow (wizja artysty, źródło: PTScientists)
Łazik Audi w księżycowej dolinie Taurus-Littrow (wizja artysty, źródło: PTScientists)
28.02.2018 11:40

50 lat po tym, jak pierwsi astronauci wylądowali na Księżycu,ludzkość uruchomi na naszym naturalnym satelicie komórkowąłączność LTE. Tę przełomową wiadomość przedstawiły firmyVodafone i Nokia, wspierające prywatną misję księżycowąniemieckiej organizacji PTScientist. Specyfika planowanej na lipiec2019 roku misji sprawia, że zwykła łączność radiowa będzie wjej trakcie niemożliwa – i stąd potrzeba sięgnięcia porozwiązania znane z telefonii komórkowej.

Rok temu grupa niemieckich miłośników kosmonautyki PTScientists(Part-Time Scientists) ogłosiła, że zamierza podjąć siępierwszego w historii prywatnego lądowania na Księżycu, zwykorzystaniem rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Celem jest umieszczeniew księżycowej dolinie Taurus-Littrow dwóch robotycznych łazikówzbudowanych przez Audi, które mają za zadanie dokonać tam pomiarówi zrobić stereoskopowe zdjęcia wysokiej rozdzielczości. Miejscejest wybrane nieprzypadkowo – to tam ludzie byli ostatni raz naKsiężycu, podczas misji Apollo 17.

Lądownik Alina z łazikiem Audi: na pokładzie będzie miejsce dla dwóch takich (źródło: PTScientists)
Lądownik Alina z łazikiem Audi: na pokładzie będzie miejsce dla dwóch takich (źródło: PTScientists)

NASA poprosiło jednak PTScientists o przesunięcie celu lądownikaAlina (Autonomous Landing and Navigation Moduline) o jakieś 2kilometry, aby uniknąć zasypania pozostałości po Apollo 17 pyłem.W konsekwencji okazało się, że lądownik i łaziki w trakcie misjinie będą się „widziały”, a co za tym idzie, nie będą miałyze sobą bezpośredniego kontaktu radiowego.

Vodafone, które już wcześniej rozwijało dla misji systemszybkiej łączności z Ziemią, zaproponowało skorzystanie złączności komórkowej LTE. Rozwijane obecnie w partnerstwie zNokią rozszerzenie LTE/C-V2X przeznaczone jest dla autonomicznychaut, mogą więc z niego skorzystać też księżycowe łaziki. Każdyz nich będzie stacją bazową: jeden stanie na krawędzi,przekazując dane do lądownika, podczas gdy drugi będzie mógłwjechać do doliny Taurus-Littrow. W ten sposób powstanie pierwszapozaziemska sieć lokalna po LTE.

Przepustowość sieci ma być wystarczająca, by zapewnićtransmisję wideo FullHD na Ziemię w czasie rzeczywistym (oczywiścieuwzględniając niespełna trzysekundowe opóźnienie sygnału) –router lądownika zadba o przekierowanie pakietów z księżycowegoLAN po połączeniu Deep Space Link do centrum misji w Berlinie.

Szef Vodafone Germany, dr Hannes Ametsreiter podkreślił, że topionierskie podejście do rozwoju mobilnej infrastruktury i przykładtego, co może osiągnąć niezależny zespół dzięki odwadze ipomysłowości. Markus Weldon, dyrektor techniczny Nokii, stwierdził,że osiagnięcie to będzie miało wpływ na całą ludzkość, amisja PTScientists pomoże stworzyć nowe technologie niezbędne dobudowy kosmicznych sieci komunikacyjnych.

Sam zaś Robert Böhme, założyciel PTScientists podkreślił, żeto pierwszy kluczowy krok do opłacalnej eksploracji UkładuSłonecznego, dzięki której ludzkość opuści wreszcie swojąkolebkę Ziemię. W tym celu musimy zacząć budować infrastrukturępozaplanetarną. Zwrócił uwagę, że komunikacja po LTE w warunkachksiężycowych to wspaniała sprawa, wymaga bowiem znacznie mniejenergii niż normalna łączność radiowa. A im mniej energiipójdzie na transmisję danych, tym więcej pozostaje dla celównaukowych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (78)