Sieci bezprzewodowe słabo zabezpieczone

Sieci bezprzewodowe słabo zabezpieczone

Grzegorz Niemirowski
15.10.2010 20:29, aktualizacja: 15.10.2010 22:05

Badanie sieci bezprzewodowych, przeprowadzone w sześciu brytyjskich miastach, ujawniło niski stan ich bezpieczeństwa.

Skanowanie wykonała firma CPP z okazji zbliżającego się National Identity Fraud Prevention Week, wykorzystując ogólnodostępne oprogramowanie. Okazało się, że prawie jedna czwarta sieci nie jest chroniona hasłem a w przypadku prawie połowy włamanie do nich jest możliwe w ciągu kilku sekund. Ogółem za słabo zabezpieczone uznano 40 tysięcy sieci bezprzewodowych. Jednocześnie 82% Brytyjczyków było przekonanych, że ich sieci WiFi są bezpieczne a zaledwie 5% wiedziało z pewnością, że ich sieć była używana bez ich zgody.

Badanie pokazało też niebezpieczeństwo związane z korzystaniem z sieci publicznych. Choć tylko 16% użytkowników przyznało się do korzystania z takiego dostępu do Internetu, nie było wielkim problemem przechwycenie wielu haseł do kont w różnych usługach internetowych. Okazało się, że hasła można przechwytywać w liczbie 350 na godzinę. Oczywiście przechwytywać można było nie tylko hasła ale także inne poufne dane, np. pozwalające określić tożsamość użytkowników. Zanotowano także 200 prób połączenia się z podstawioną siecią WiFi.

Opublikowane dane pokazują jak ważne jest stosowanie odpowiednich haseł i algorytmów szyfrujących (np. WPA2) dla swoich sieci a także korzystanie z SSL przy nawiązywaniu połączenia z Internetem przez sieci publiczne. Warto rozważyć też użycie szyfrowanych połączeń VPN. Ciekawe swoją drogą, jak podobne badanie wypadłoby w przypadku Polski.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)