Silverlight 5 wydany - czy to ostatnia odsłona tej technologii?

Silverlight 5 wydany - czy to ostatnia odsłona tej technologii?

Wojciech Cybulski
10.12.2011 19:23, aktualizacja: 12.12.2011 04:35

Wczoraj na oficjalnym blogu Silverlight firma Microsoft ogłosiła wydanie wtyczki Silverlight 5. Przyszłość samej technologii jest jednak dość niepewna.

Jakie nowości wprowadza Silverlight 5? Warto wymienić choćby sprzętowe dekodowanie filmów H.264 przy wykorzystaniu układu graficznego i rozszerzoną obsługę „zaufanych aplikacji”, oferującą możliwość tworzenia usług wykorzystujących wiele okien naraz i mających dostęp do systemu plików klienta. Deweloperzy mogą także korzystać z ulepszonej obsługi 3D przy wykorzystaniu interfejsu programowania XNA. Co ciekawe, Microsoft zapowiedział, że Silverlight 5 będzie wspierany przez najbliższe 10 lat, czyli do 12 listopada 2021 roku. Żadna poprzednia odsłona Silverlight nie była objęta tak długim okresem wsparcia. Informacje te, oraz fakt że gigant z Redmond ani słowem nie wspomina o Silverlight 6 mogą sugerować, że kolejnej odsłony tej technologii po prostu już nie będzie. Dyskusja o przyszłości technologii Silverlight trwa już w Sieci od dłuższego czasu, o czym zresztą pisaliśmy we wrześniu i w listopadzie tego roku. Szkoda, że Microsoft nie zdecydował się jeszcze na przecięcie tych spekulacji i nie wydał oficjalnego komunikatu w tej sprawie.

Silverlight 5 można pobrać z naszego portalu z działu PROGRAMY -> Dodatki -> Rozszerzenia programów. Wtyczka współpracuje ze wszystkimi najpopularniejszymi przeglądarkami internetowymi, w tym z IE, Firefoksem i Chrome.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (96)