Forum dyskusyjne

W dzisiejszym wpisie zakładamy i odpowiednio konfigurujemy własne forum dyskusyjne. Do tego celu musimy posiadać oczywiście serwer obsługujący bazy danych. Najbardziej popularnym i dostępnym dla wszystkich systemów jest baza danych MySQL. Tak, więc jeśli nasz host obsługuje bazy danych to spod przeglądarki internetowej logujemy się do CPanelu i tworzymy nową bazę danych. Polega to na wpisaniu nazwy nowej bazy MySQL i dodaniu użytkownika (nazwa + hasło). Teraz musimy pobrać odpowiednie oprogramowanie a dokładniej najnowszą wersje pakietu skryptów phpBB "Olympus" ze strony producenta projektu click a także spolszczenia tutaj. Następnie rozpakowujemy pakiet phpBB 3.0.7.zip i wgrywamy na nasz serwer oraz spolszczenie, lang_pl.zip do katalogu language za pomocą programu np. WinSCP. W przeglądarce internetowej wpisujemy ścieżkę do pliku index.php umieszczonego w katalogu phpBB3. Ukazuje się karta wprowadzenie w zakładce Przegląd, w której opisany jest w kilku zdaniach skrypt phpBB. Najbardziej interesuje nas jednak zakładka Zainstaluj za pomocą, której w bardzo łatwy sposób będziemy instalować phpBB na serwerze.

Instalacja phpBB "Olympus" krok po kroku

1.Wprowadzenie.

Typy baz danych wspieranych przez phpBB3:
MySQL, w wersji wyższej lub równej 3.23 (rozszerzenie MySQLi jest wspierane)
PostgreSQL, w wersji wyższej lub równej 7.3
SQLite, w wersji wyższej lub równej 2.8.2
Firebird, w wersji wyższej lub równej 2.1
MS SQL Server, w wersji wyższej lub równej 2000 (bezpośrednio lub przez ODBC)
Oracle

2.Wymagania.

Zanim rozpoczniemy instalacje phpBB3 przeprowadzany jest test zgodności czy na serwerze jest zainstalowane PHP w wersji nie niższej niż 4.3.3. Powiązany z przynajmniej jedną bazą danych. Ponadto sprawdzana jest dostępność dodatkowych modułów zwiększających funkcjonalność forum (m.in.: obsługa kompresji, obsługa zdalnego FTP).

3.Baza danych.

W tym miejscu ustalamy, jaki typ bazy danych nasz serwer obsługuje. Następnie wpisujemy nazwę naszego, hosta bazy danych. Podajemy oprócz tego nazwę, użytkownika oraz hasło bazy danych, którą wcześniej założyliśmy w CPanelu.

4.Administrator.

Wypełniamy wszystkie puste pola wprowadzając login administratora, hasło oraz nasz email.

5.Plik konfiguracyjny.

Jeśli wszystko wypełniliśmy poprawnie to plik konfiguracyjny został zapisany i możemy przejść do następnego etapu instalacji.

6.Zaawansowane ustawienia.

Na tej stronie możemy zmienić domyślną konfiguracje naszego forum. Pozostawiamy jednak wszystko bez zmian, ponieważ wszystko możemy później zmienić korzystając z panelu administratora.

7.Tworzenie tabel.

Zostały utworzone tabele używane, przez phpBB3 i wypełnione potrzebnymi informacjami. Przechodzimy dalej żeby zakończyć instalację.

8.Ostatni krok.

Masz skrypt phpBB został zainstalowany. Musimy jeszcze tylko usunąć lub zmienić nazwę folderu install. Ponieważ jeśli tego nie zrobimy to będzie działał tylko panel administratora. Usuwamy, więc katalog install i możemy się zalogować do panelu administratora.

Panel administratora

Najważniejsze dla nas miejsce gdzie jako administrator będziemy konfigurować nasze nowo powstałe forum. Dodawać, edytować, usuwać, blokować i odblokowywać poszczególne działy. Nadawać uprawnienia użytkownikom i grupom. Dodatkowo na naszym forum możemy instalować, edytować, usuwać style składające się z szablonu, motywu i zestawu obrazków.
To tylko niektóre funkcje dostępne z panelu instalatora za pomocą, którego będziemy zarządzać naszym forum dyskusyjnym. Moim zdaniem łatwa obsługa i przejrzysty interfejs sprawią, że praca jako administrator forum nie powinna nam sprawić większych problemów.

Pozdrawiam.