Ubuntu games for you part 2

Następna część mojej niekończącej się przygody z odkrywaniem ciekawych i co więcej dobrze chodzących gier, rzecz jasna pod Ubuntu. Tym razem wychodzę z zamiarem przedstawienia kilku klonów gry Minecraft. Ponieważ tak się składa, że panuje teraz jakaś wielka moda na tę grę. Oczywiście będą to tylko skrótowe opisy gierek, czyli po kolei:

Minetest

Już na wstępie warto wspomnieć, że gra nie wymaga środowiska Java, jak to jest w przypadku gry Minecraft. Dlatego, że jest to gra napisana w języku programowania C++ z użyciem silnika Irrlicht Engine. Wskutek czego nawet na starszym sprzęcie będzie sprawować się bardzo dobrze. Jeśli chodzi o same zasady gry, to myślę, że nie ma potrzeby się tu za bardzo rozpisywać. W skrócie fabuła gry jest podobna jak w grze Minecraft, czyli możemy niemal w nieskończoność budować w wirtualnym świecie, to wszystko, na co mamy ochotę. Co więcej można dodać na zakończenie, że gra naturalnie posiada także opcję multiplayer.

Grę Minetest w Ubuntu instalujemy w następujący sposób:


sudo add-apt-repository ppa:minetestdevs/daily-builds
sudo apt-get update
sudo apt-get install minetestc55

Mythruna

W przypadku tego tytułu niezbędne jest środowisko Java. Jeżeli nie posiadamy takiego dodatku w systemie, należy otworzyć Centrum Oprogramowania Ubuntu i zainstalować pakiet: OpenJDK Java 7 Runtime. Co się tyczy gry to jest jeszcze w fazie rozwoju (Pre-alpha Test Build), ale moim zdaniem już warto zwrócić na nią uwagę. Tym bardziej, że gra nie wymaga instalacji w systemie, a tylko rozpakowania archiwum. Poza tym jest to po prostu ciekawa alternatywa dla gry Minecraft i na domiar tego (jak na razie) całkowicie darmowa pozycja. Cechująca się ładną oprawą graficzną oraz przyjemnym dla ucha dźwiękiem. Na domiar tego wszystkiego, dobrze jest czasami coś stworzyć, czyli np. jakąś niepowtarzalną budowlę, a nawet całe miasteczko samemu lub wspólnie w trybie multiplayer.

Tak więc, jeśli mamy ochotę przetestować tę gierkę to możemy ją pobrać - tutaj

Terasology

Podobnie jak wcześniej opisywana gra również jest jeszcze w trakcie budowy (Pre-Alpha) i dla ścisłości wymaga środowisko wykonawcze Java. Ale chyba to żadna przeszkoda, żeby ją wypróbować, bo wygląda bardzo porządnie. Ma troszeczkę większe wymagania sprzętowe, które jednak można dostosować w ustawieniach gry. Dokładniej chodzi tu o kartę graficzną jaką posiadamy. Ponadto wszytko wskazuje na to, że w przyszłości będzie to jeszcze lepsza produkcja.

Rzecz jasna grę możemy pobrać na stronie projektu. Jest to archiwum Zip, które wystarczy rozpakować i uruchomić skrypt bez instalacji w systemie.

Nie wiem jak wygląda sprawa z uruchomieniem gry we wcześniejszy wersjach Ubuntu, albowiem u mnie pojawił się pewien problem w wersji 12.04, który najzwyczajniej został wyeliminowany. Polegał on niemożliwości zlokalizowaniu pewnej biblioteki OpenAL. W skrócie chodzi o pewien ambaras, bo gra szuka pliku: libopenal.so natomiast nowsze wersje Ubuntu posiadają bibliotekę: libopenal.so.1.

Możemy to łatwo naprawić, wpisując w konsoli odpowiednio:

Dla wersji 32-bitowej

sudo ln -s /usr/lib/i386-linux-gnu/libopenal.so.1.13.0 /usr/lib/i386-linux-gnu/libopenal.so

Dla wersji 64-bitowej

sudo ln -s /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libopenal.so.1.13.0 /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libopenal.so

Na zakończenie nie pozostaje mi nic innego, jak tylko życzyć Wam i sobie powodzenia w grze.

Pozdrawiam.