Skazany za brak hasła w routerze Wi‑Fi

Wojciech Cybulski

13.05.2010 23:35, aktual.: 15.05.2010 23:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niemiecki sąd skazał pewnego obywatela na karę grzywny za pozostawienie podłączonego do Sieci routera WiFi bez zabezpieczenia hasłem - informuje Associated Press. Kiedy pechowy obywatel pojechał na wakacje, ktoś korzystając z jego łącza pobierał z Internetu treści nielegalnego pochodzenia.

Sąd orzekł, że każdy właściciel routera WiFi musi zabezpieczyć swoje łącze bezprzewodowe - czy to hasłem, czy w inny, bardziej skuteczny sposób. Jeżeli tego nie zrobi, może zostać ukarany grzywną w wysokości 100 euro. Sąd argumentował, że ma to ochronić właścicieli łączy przed nieautoryzowanym dostępem oraz związanymi z tym zagrożeniami, takimi jak nielegalne pobieranie plików z Sieci czy przestępstwa internetowe. Sędzia stwierdził równocześnie, że w tym konkretnym przypadku obywatel nie ponosi winy za pobranie muzyki poprzez aplikację do wymiany plików, a kara pieniężna ma być nauczką za lekkomyślne niezabezpieczenie dostępu do własnego routera WiFi. Obywatel udowodnił bowiem przed sądem, że w czasie, kiedy przy wykorzystaniu jego łącza ktoś nielegalnie pobrał z Sieci muzykę, on sam był na wakacyjnym wyjeździe.

W Niemczech około 26 mln gospodarstw domowych posiada bezprzewodowy dostęp do Internetu. Nie wiadomo, ile z nich nie zabezpiecza łączy przed niepowołanym dostępem, z pewnością jednak spora grupa użytkowników niestety tego nie robi - nie tylko w Niemczech, ale i na całym świecie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (98)