Sklep Google Play i fałszywe aplikacje. Niektóre są znane od roku

Smartfon z Androidem
Smartfon z Androidem
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

20.05.2022 15:49, aktual.: 20.05.2022 18:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W sklepie Google Play zidentyfikowano kilkadziesiąt fałszywych aplikacji na Androida. Nakłaniały użytkowników do subskrybowania płatnych usług i klikania reklam, a wszystkie można było znaleźć w programach do obsługi kryptowalut. W efekcie zamiast zyskać, można było tylko stracić pieniądze.

O szczegółach piszą specjaliści z firmy TrendMicro w swoim podsumowaniu zagrożeń w Google Play z ostatnich tygodni. Obok opisanych już przez nas Facestealerów, świeżym zagrożeniem są także aplikacje na Androida do szeroko rozumianej obsługi kryptowalut. W sklepie Google Play znaleziono ostatnio ponad 40 programów tego typu, które w jakiś sposób próbowały oszukać użytkownika. TrendMicro podaje, że niektóre to w praktyce kopie lub odświeżone wersje aplikacji zidentyfikowanych niemal rok temu.

Główne zagrożenie w fałszywych aplikacjach z Google Play dotyczących kryptowalut to nakłanianie użytkownika do subskrybowania płatnych usług i klikania reklam. W praktyce można więc uznać, że to typowy adware, w tym przypadku nakłaniający do kliknięć pod pretekstem możliwego zarobku właśnie w kryptowalutach. TrendMicro zwraca uwagę, że wiele aplikacji tego rodzaju tworzonych jest z wykorzystaniem oprogramowania Kodular - darmowego pakietu do tworzenia aplikacji online.

Jedna z fałszywych aplikacji z kryptowalutami - już niedostępna w Google Play
Jedna z fałszywych aplikacji z kryptowalutami - już niedostępna w Google Play© TrendMicro

Badacze dodają, że aplikacja, na podstawie której opisano powyższy schemat - Cryptomining Farm Your own Coin - nie jest już dostępna w sklepie Google Play i jednocześnie podają, że główne zagrożenie to program dostępny jako pakiet app.cryptomining.work. Los pozostałych kilkudziesięciu aplikacji (swoją drogą niewymienionych z nazw) nie jest do końca jasny, można tylko spekulować, że programy również zostały już usunięte z Google Play.

Jak w każdym przypadku tego typu przypominamy, że usunięcie aplikacji z Google Play nie oznacza jej zniknięcia z telefonu z Androidem. O dezinstalację trzeba zadbać we własnym zakresie.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)