Sklepy internetowe z zaznaczonymi automatycznie produktami nielegalne w UE

Sklepy internetowe z zaznaczonymi automatycznie produktami nielegalne w UE

13.10.2011 16:15

Na spotkaniu ministrów Unii Europejskiej w Luksemburgu zatwierdzona została nowa dyrektywa, która ma wzmocnić prawa konsumenta klientów sklepów internetowych.

Przede wszystkim UE chce chronić klientów sklepów internetowych przed kupowaniem towarów, których nie zamówili. Dyrektywa uderzy przede wszystkim w sklepy, które po załadowaniu listy towarów mają zaznaczone już pola obok niektórych z nich. Jest to bardzo popularna praktyka przy sprzedaży biletów, gdzie obok właściwej opłaty za przejazd często od razu zaznaczone są dodatkowe opcje, na które klienci nie zwracają uwagi. Aby ich przed tym obronić, w Unii Europejskiej zabronione będzie budowanie stron sklepów tak, że dodatkowe towary są od razu zaznaczone.

Dyrektywa ma na celu również zagwarantowanie, że klient nie kupi niczego przez sieć bez dokładnego zrozumienia warunków i bez świadomości ceny towarów. I tak na stronach sklepów zabronione będzie pobieranie opłat za wyszczególnione jako darmowe usługi, jak dołączone przepisy, horoskop czy „darmowa przesyłka”. Ponadto sprzedawcy będą zobowiązani do wyraźnego poinformowania klienta o całkowitym koszcie zamówionych towarów. Jeśli klient nie zostanie jasno poinformowany o kosztach, będzie miał prawo nie płacić tych ukrytych kwot.

W dyrektywie znalazły się również zapisy o zasadach zwracania towarów, w tym o wprowadzeniu obejmującego całą Unię modelu dokonywania zwrotów towarów w ciągu 14 dni od nabycia. Nowe zasady zwrotów mają dotyczyć również towarów kupionych na aukcjach internetowych. Rządy krajów członkowskich mają dwa lata na dostosowanie się do dyrektywy na szczeblu narodowym.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)