Skończcie już z tym Silverlightem! Microsoft wzywa serwisy wideo do nowoczesności

Skończcie już z tym Silverlightem! Microsoft wzywa serwisy wideo do nowoczesności03.07.2015 21:51
Skończcie już z tym Silverlightem! Microsoft wzywa serwisy wideo do nowoczesności

Zła wiadomość dla wszystkich tych, którzy w filmowym biznesiezainwestowali w Silverlighta. Webowe środowisko uruchomieniowe,które miało wprowadzić do przeglądarek programy pisane w .NET irozbudowane media internetowe, a w praktyce skończyło jako podstawadla odtwarzaczy zabezpieczonych przez DRM treści, zostało skreśloneprzez sam Microsoft.

Dzisiaj wszystko to, co w poprzedniej dekadzie można było zrobićza pomocą Silverlighta czy Flasha, można zrobić za pomocąstandardowych technologii webowych. Nawet filar zastosowańSilverlighta, czyli odtwarzacze zabezpieczonych przed piratami medióww serwisach VoD może zostać zastąpiony przez mechanizmy MediaSource Extension i Encrypted Media Extensions, pozwalającewykorzystać natywne dla przeglądarek potoki multimediów. DlaSilverlighta oznacza to mniej lub bardziej zasłużoną emeryturę. Wprzeciwieństwie do Adobe, wierzącego wciąż w to, że Flash mamiejsce w Sieci, przynajmniej jako platforma uruchomieniowa dla gier,Microsoft oficjalnie ze swoim rozwiązaniem się rozstał.

Nowa domyślna przeglądarka Windows 10, czyli Microsoft Edge, niebędzie obsługiwała już wtyczki Silverlighta, tak samo jakwcześniej zrezygnowano w niej z obsługi rozszerzeń ActiveX. Toczęść transformacji, jaką przechodzą internetowe media,rezygnujące z bazujących na własnościowych wtyczkach rozwiązańna rzecz standardów wspieranych przez konsorcjum W3C. Dla Microsoftudecyzja ta nie jest trudna od strony technicznej – Edge w pełniwspiera wszystkie uznane standardowe mechanizmy szyfrowania mediów,czyniąc wszyty w Silverlighta DRM PlayReady zbędnym.

Znacznie trudniej będzie się z tym ogarnąć tym wszystkimserwisom internetowym, które wybrały własnościowe rozwiązanieMicrosoftu jako standardowy sposób dostarczania zabezpieczonychmediów. Jednym z największych graczy w tej branży był oczywiścieNetflix, amerykański serwis od dawna jednak pracuje nad rozwiązaniemprawdziwie multiplatformowym, wykorzystującycm standardy webowe.Znacznie gorzej jest np. z popularnymi serwisami VoD z Polski, którepoprzez wybór Silverlighta były niegdyś niedostępne dlaużytkowników Linuksa. Teraz to im przyjdzie się próbowaćdostosować do nowych realiów, przygotowywać nowe zgodne zestandardami odtwarzacze, które będzie można uruchomić wprzeglądarce Edge.

Microsoft tymczasem stawia sprawę jasno – zachęca wszystkiefirmy wykorzystujące Silverlighta do przejścia na rozwiązaniabazujące na schematach szyfrowania DASH/MSE/CENC/EME, które sąnatywnie wspierane przez Windows 10 i jego przeglądarkę. To jestnajbardziej interoperacyjne podejście, jakie można uzyskać,działające też nie tylko w Chrome, Edge czy Safari, ale też wotwartym Firefoksie, wykorzystującym do tego wtyczkę-kontenerstworzoną przez Adobe.

Firmy, które wykorzystują napisane w Silverlighcie aplikacjebiznesowe nie muszą póki co się przejmować. Windows 10 pozwoliuruchamiać je poza przeglądarką, a jeśli ktoś musi uruchomić jew kontekście stron internetowych, to zawsze pozostaje InternetExplorer 11, będący przeglądarką dodatkową, wspierającąrozwiązania Microsoftu sprzed lat.

Zainteresowani implementacją standardowych mechanizmów DRM w Microsoft Edge powinni zapoznać się z wpisem na blogu twórców tej przeglądarki.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (76)