Skype, Linux i SMS-y – coraz mniej brakuje nowemu klientowi komunikatora Microsoftu

Skype, Linux i SMS-y – coraz mniej brakuje nowemu klientowi komunikatora Microsoftu

Skype, Linux i SMS-y – coraz mniej brakuje nowemu klientowi komunikatora Microsoftu
28.11.2016 10:46, aktualizacja: 29.11.2016 21:14

Już niebawem użytkownicy desktopowego Linuksa będą mielikolejny łatwy sposób na wysyłanie SMS-ów. Nie muszą już sięgaćpo SMS Server Tools imordować się z konsolą. Wystarczy że klikną i uruchomią nowąwersję Skype, oznaczoną numerkiem 1.13. Rozwijany od jakiegośczasu przez Microsoft zupełnie nowy, bazujący na technologiachwebowych Skype dla Linuksa otrzymał bowiem wreszcie jedną znajbardziej wyczekiwanych przez społeczność funkcji.

Wspomniana obsługa SMS-ów działa tak, jak należałoby siętego spodziewać – za darmo tych SMS-ów nie wyślemy, trzebadysponować kredytami Skype. Jeśli je mamy, to wystarczy w oknieczatu zmienić opcję dostarczania wiadomości via Skype naSend SMS to: i podaćnumer telefonu naszego rozmówcy.

To oczywiście nie wszystkiezmiany. Zaktualizowano wersję biblioteki Electron, na bazie którejpowstaje ten nowy multiplatformowy Skype do najnowszej wersji 1.4.7,dodano możliwość zdalnego przekształcenia rozmowy jedenna jednego w rozmowę grupową, ulepszono raportowanie o błędach idodano wsparcie dla odwoływania tokenów uwierzytelniania. Całośćdziała też zauważalnie szybciej – można powiedzieć, że jużnawet lepiej, niż ten stary natywny 32-bitowy klient linuksowy.

Tak właściwie, to dlaczego w 2016 roku za SMS-y wciąż trzeba płacić?
Tak właściwie, to dlaczego w 2016 roku za SMS-y wciąż trzeba płacić?

Ten nowy Skype for Linux oczywiście wciąż pod względemoferowanych funkcji daleko ustępuje oficjalnej wersji windowsowej (anawet staremu klientowi na Linuksa, pisanemu z wykorzystaniembiblioteki Qt). Stanowi jednak dobrze zakrojony eksperyment ztworzeniem uniwersalnej platformy Skype na wszystkie systemy, pisanejw JavaScripcie na bazie biblioteki Electron. Stąd też wybórLinuksa jako platformy rozwojowej – można się spodziewać, żejego użytkownicy znacznie chętnie wezmą się za testy, niż np.rozpieszczeni użytkownicy Maka, dla których oficjalny klientSkype’a jest dopieszczony pod każdym względem.

Microsoft zaoferował tym razem pakiety DEBi RPM.Niestety w wypadku RPM-ów z instalacją są problemy, zarówno naFedorze jak i Mandrivie (chodzi o wersję keyring-gnome). Jako żejest to jednak wersja alfa, narzekać nie będziemy – dla tychwszystkich użytkowników Linuksa, którzy ze Skype korzystać muszą,tańczący pingwin okienka About jest obietnicą, że nie zostanąwykluczeni z popularnego komunikatora.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)