Skype wykorzysta VP8 do rozmów wideo

Skype wykorzysta VP8 do rozmów wideo

04.08.2011 12:29

Na blogu firmy Google pojawiła się informacja, że Skype zaadoptuje otwarty kodek VP8 jako domyślny dla wszystkich rozmów wideo. Od zeszłego roku Skype korzysta w VP8, ale jedynie do wideokonferencji grupowych.

Według wpisu Johna Luthera, menedżera produktu w firmie Google, kodek VP8 będzie używany w wersji 5.5 klienta dla Windows. Z użyciem tego kodeka prowadzone będą nie tylko konferencje grupowe, ale również rozmowy między dwoma użytkownikami, o ile obaj uczestnicy będą korzystali z tej samej wersji komunikatora. Twórcy formatu WebM, którego częścią jest VP8, od początku uważali, że format dobrze się nadaje do przesyłania materiału wideo w czasie rzeczywistym, na przykład podczas konferencji. Sama firma Google korzysta z tego formatu jako domyślnego dla rozmów w Google Talk i wprowadzonych w Google+ Hangoutach. Skype jest jednym z pierwszych promotorów takiego zastosowania kodeka VP8. Warto zauważyć, że mimo wprowadzenia VP8 do Skype, Microsoft nie ma jak na razie w planach implementacji obsługi WebM w Internet Explorerze, mimo że konkurencyjne przeglądarki obsługują ten format.

Stosowanie VP8 do rozmów między parą użytkowników z pewnością wpłynie korzystnie na popularność kodeka firmy Google. VP8, część WebM, jest otwarty od maja 2010 roku, ale jak dotąd relatywnie niewielu użytkowników miało okazję zobaczyć go w akcji. Co prawda YouTube konwertuje zebrane na portalu filmy do tego formatu, ale nadal domyślnie serwowane są filmy zakodowane w H.264 we flashowym odtwarzaczu, a użytkownicy muszą zgłosić się do programu testowego, aby skorzystać z alternatywy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)