Smartfonowa fotografia: Perfectly Clear, czyli droga na skróty do lepszych zdjęć

Smartfonowa fotografia: Perfectly Clear, czyli droga na skróty do lepszych zdjęć

Smartfonowa fotografia: Perfectly Clear, czyli droga na skróty do lepszych zdjęć
13.05.2015 18:25, aktualizacja: 26.05.2015 21:11

Nazwa Perfectly Clear kryje dwa produkty – aplikację mobilną oraz wtyczkę do programów Photoshop i Lightroom. Oba produkty wykorzystują autorskie algorytmy producenta, dzięki którym można usunąć ze zdjęć szum, automatycznie poprawić oświetlenie i kolory, a także wykonać podstawowy retusz portretów bez żadnego wysiłku.

Aplikacja Perfectly Clear zastąpi aplikację do obsługi aparatu, a także poprawi zdjęcia znajdujące się na telefonie. W trybie robienia zdjęć znajdziemy narzędzia pozwalające lepiej dopasować kadr, jak miarki i poziomica i odpowiednio ustawić ostrość, także z możliwością blokowania ostrości w wybranym miejscu kadru czy też przestawić aparat w tryb rejestrowania panoramy. Można także zrobić serię szybkich zdjęć i ustawić wyzwalacz z opóźnieniem. Ponadto aplikacja pozwala na podstawową korektę ekspozycji, sterowanie lampą błyskową (jeśli telefon ją posiada) i stabilizację obrazu. W ustawieniach można dodatkowo włączyć ekspozycję HDR, dźwięki, wybrać rozmiary zdjęć dla każdego aparatu oraz włączyć rozpoznawanie twarzy. Zabraknąć może najwyżej możliwości ręcznego wybierania czułości matrycy aparatu.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Najważniejsze funkcje kryją się jednak w module edycji. Podstawowy tryb działa automatycznie i już jego praca potrafi znacznie poprawić zdjęcie. Możemy skorzystać także z ręcznej edycji i samodzielnie poprawić ekspozycję, zabarwienie, jaskrawość barw, szum oraz wykonać retusz skóry, wybielić zęby, usunąć cienie spod oczu i wyszczuplić twarz. Narzędzia działają bardzo sprawnie, choć należy spodziewać się, że telefon lekko się nagrzeje. Problemem może okazać się także zapisywanie zdjęć – aplikacja nie zapisze ich w pamięci urządzenia, dopóki nie zostanie połączona z dyskiem w chmurze lub portalem społecznościowym, gdzie będzie mogła wysyłać efekty pracy. Warto więc przeprosić się z Dyskiem Google.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Efekty są całkiem niezłe, nawet jeśli zdamy się tylko na automat. Przydałaby się jeszcze możliwość zatuszowania aberracji chromatycznych, które są zmorą aparatów w telefonach.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Czasami warto skorzystać z trybu HDR, gdzie mamy do wyboru „artystyczny” lub „realistyczny”. Podwójna ekspozycja doskonale sprawdza się, gdy mamy do czynienia z dużymi różnicami w oświetleniu. Nie radzi sobie za to z „duchami”, więc statyw jest tu niezbędny.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Aplikacja Perfectly Clear dostępna jest dla systemów Android oraz iOS. W obu przypadkach jest płatna, przy czym ta druga dawno nie była aktualizowana i została w tyle względem wersji dla Androida. Wtyczkę do programów firmy Adobe można testować przez 30 dni za darmo.

Aktualizacja 13:10 14.05.2015: aplikacja w wersji Androidowej jest obecnie dostępna za darmo w promocji Amazona.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)