Sojusz Microsoftu i News Corporation przeciw Google

Sojusz Microsoftu i News Corporation przeciw Google

Wojciech Cybulski
23.11.2009 18:20

Jak wynika z artykułu opublikowanego na łamach Financial Times, Microsoft zachęca duże wydawnictwa do rezygnacji z indeksowania zawartości w serwisach Google. Jako pierwsze uczyni to prawdopodobnie News Corporation skupiające wiele popularnych gazet, serwisów internetowych, kanałów telewizyjnych i wytwórni filmowych.

Rupert Murdoch - właściciel imperium medialnego News Corporation - w udzielonym niedawno dla Sky News Australia wywiadzie ostro skrytykował Google oskarżając je o kradzież zawartości publikowanej w serwisach internetowych m.in. The Times, The Wall Street Journal czy Fox News Channel. Murdoch wraz z kierownictwem News Corp. zdecydował się zablokować wyszukiwarce Google dostęp do własnej zawartości i wprowadzić opłaty za korzystanie z serwisów. Jak donosi Financial Times, powstałą sytuację stara się wykorzystać Microsoft. Właściciel wyszukiwarki Bing prawdopodobnie pracuje nad porozumieniem z News Corp. w ramach którego imperium Murdocha otrzymywałoby finansową rekompensatę za udostępnianie treści w wyszukiwarce Microsoftu. Zarówno News Corp. jak i Microsoft odmówili komentarza w tej sprawie. Nieco bardziej rozmowny był Matt Brittin - dyrektor Google na Wielka Brytanię. Poproszony o skomentowanie poczynań Murdocha stwierdził, że Google wcale nie potrzebuje treści w postaci nowinek ze stacji TV i gazet, by przetrwać. Z ekonomicznego punktu widzenia niusy nie generują dużej części przychodów - dodał Brittin.

Trudno przewidzieć, ile wydawnictw lub korporacji medialnych skorzysta z oferty Microsoftu i porzuci Google udostępniając własne treści w wyszukiwarce Bing. Ciężko określić także długofalowe skutki takich decyzji. Z pewnością obecny model finansowy "reklamy w zamian za treść" jest dla wydawców mało opłacalny i zrobią oni wszystko, by poprawić rentowność swoich tytułów. Czy droga obrana przez imperium Murdocha jest lekarstwem na wszystkie choroby trapiące współczesnych dostawców treści, czas pokaże.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)