Sony prezentuje nowy system zapisu danych na dyskach dla przemysłu

Redakcja

18.04.2012 15:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Korporacja Sony zademonstrowała nowy format przechowywania danych, przeznaczony do zastosowań przemysłowych. Oparty jest o kartridże złożone z maksymalnie 30 dysków optycznych wysokiej gęstości (prawdopodobnie mają to być czterowarstwowe płyty wielokrotnego zapisu BDXL). Do końca roku na rynek trafią nośniki o różnej pojemności (od 300 gigabajtów do 1,5 terabajta), współpracujące ze stopniowo rozpowszechnianym czytnikiem ODS-D55U.

Firma podkreśla przede wszystkim szybkość (interfejs USB 3.0), pojemność i żywotność swojego nowego rozwiązania, odpornego na zmiany temperatury oraz wilgoć czy kurz. W ramach rozwoju technologii powołano Optical Disc Archive Advisory Group, mające skupiać reprezentantów branży rozrywkowej z całego świata, wspólnie upowszechniających format. TDK Corporation poparła pomysł Sony i już ogłosiła, że będzie produkować nośniki na licencji japońskiego producenta. Swoje zainteresowanie ruchem wyraziły już między innymi CBS News, Fuji Television Network, RedBull Mediahouse GmbH, Time Warner Cable Sports, jak też Telewizja Polska.

Tego typu trwałe rozwiązania zawsze budzą zainteresowanie firm zajmujących się archiwizacją multimediów. Jeszcze niedawno takie materiały, jak zdjęcia, muzyka i filmy przechowywano w pudłach i kasetach… rozwiązanie jest praktyczne i w przypadku wielu materiałów długowieczne, ale ze stratą jakości — na zdjęciach pęka emulsja, taśmy filmowe tracą kolor, a płyty winylowe zużywają się podczas odtwarzania. Aby zachować wszystko, co tworzymy, potrzebujemy więc przede wszystkim trwałych rozwiązań. Jeśli rozwiązanie Sony okaże się tak odporne, jak reklamuje je producent, zapewne na dłużej zagrzeje miejsce w stacjach telewizyjnych i wytwórniach filmowych.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)