Specyfikacja OpenCL 1.1 wydana

Specyfikacja OpenCL 1.1 wydana

Wojciech Cybulski
15.06.2010 10:31

Organizacja Khronos Group uaktualniła specyfikację standardu OpenCL do wersji 1.1 - nowa odsłona API jest kompatybilna wstecz i oferuje większą wydajność i elastyczność działania.

Standard Open Computing Language (OpenCL) jest wspierany przez wielu liczących się producentów, takich jak Apple, AMD, ARM, Broadcom, Ericsson, Freescale, IBM, Intel, NVIDIA, Motorola czy Samsung. OpenCL umożliwia wykorzystanie mocy CPU i GPU bazujących na wielu architekturach do wykonywania różnorodnych obliczeń. Dzięki aktualizacji programiści zyskali dostęp do nowych typów danych i funkcji C oraz dodatkowych formatów plików graficznych, które mają zwiększyć elastyczność i poprawić zgodność OpenCL z OpenGL.

Wprowadzone zmiany przyniosą wymierne korzyści twórcom wykorzystującym API do wizualizacji naukowych lub realizacji różnorodnych zadań w grach. Odświeżone API ma teraz doskonale działać w klastrach obliczeniowych i korzystać z wrappera C++. Mimo wprowadzonych zmian standard OpenCL ma być kompatybilny wstecz, co uchroni twórców przed nadmiarem pracy związanym z przenoszeniem projektów do nowej wersji API. Khronos Group udostępniło już stosowne testy zgodności i szczegółową specyfikację standardu. Organizacja ustaliła ponadto, że kolejne aktualizacje OpenCL będą wydawane co 18 miesięcy.

Pierwsza specyfikacja OpenCL została wydana pod koniec 2008 roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)