Spółka WTW do rozwiązania, komunikator będzie rozwijany za dotacje użytkowników

Spółka WTW do rozwiązania, komunikator będzie rozwijany za dotacje użytkowników

Spółka WTW do rozwiązania, komunikator będzie rozwijany za dotacje użytkowników
Redakcja
19.03.2014 13:18, aktualizacja: 20.03.2014 00:26

Niemal dwa lata temu pojawiły się informacje o tym, że komunikator WTW w pewnym stopniu staje się komercyjny. Powstała wtedy spółka, która miała zająć się rozwojem aplikacji, a plany były naprawdę spore, choć jednocześnie zastrzeżono, że aplikacja wciąż będzie darmowa. Co możemy powiedzieć po tym czasie? W zasadzie z perspektywy użytkownika na szczęście niewiele się zmieniło – w pewnym okresie WTW było rozwijane bardzo dynamicznie, nie kolidowało jednak z własnymi zasadami i minimalizmem przyjętym znacznie wcześniej. Od jakiegoś czasu sytuacja wygląda jednak inaczej, przynajmniej pod względem częstotliwości aktualizacji. Tłumaczy to sam autor, niektórzy z czytelników korzystających z wersji beta i tych aktualizacji mogli się już dowiedzieć co tak naprawdę zaszło.

Obraz

Jak można dowiedzieć się z oficjalnego komunikatu od Kaworu wyświetlanego podczas aktualizacji (a dostępnego także w serwisie pastebin), współpraca z jednym z inwestorów jakim jest firma Vaka w zasadzie nie istnieje. Nie ma z nimi kontaktu, od półtora roku autor nie otrzymuje także żadnego wynagrodzenia. Sytuacja ta ma być także wytłumaczeniem tego, dlaczego nadal nie ma dostępnej oczekiwanej od dawna wersji dla Androida, a i sam rozwój WTW, choć na początku szybszy, ponownie znacznie zwolnił. Nic w tym dziwnego: skoro autor nie otrzymywał żadnego wynagrodzenia, musiał zarabiać w inny sposób, a to oczywiście odbiło się na czasie, jaki można było poświecić komunikatorowi. W związku z tym zapadła decyzja o rozwiązaniu firmy WTW.im sp. z o.o., nie oznacza to jednak końca samego komunikatora. Twórca WTW zarzeka się, że projekt wraca w jego ręce i nie ma on już ochoty na próby związane z jakąkolwiek komercjalizacją.

Zaznacza on, że projekt do rozwoju wymaga finansowania, lecz w przeciwieństwie do konkurencyjnego AQQ, nie zamierza on ani dodawać jakichkolwiek reklam, ani czynić z komunikatora aplikacji płatnej. O pomoc są więc proszeni użytkownicy, którzy mogą wspierać WTW poprzez dobrowolne dotacje, tak jednorazowe jak i (oczywiście preferowane) cykliczne. W przypadku odbiorców firmowych aplikacja także pozostanie bezpłatna, firmy mogą stać się jednak sponsorami i otrzymać za dotację rachunek lub fakturę VAT w celu wrzucenia tego w koszty działalności. Nie ma także mowy o zamknięciu serwera WTW.im na jakim każdy może założyć własne konto XMPP, nawet jeśli sytuacja będzie trudna.

Pojawiło się także kilka informacji o tym, co można by do komunikatora dodać i jakie są w planach: nadal jest to wersja na Androida, może także odsłona na Linuksa. Dla firm przydatne z kolei mogłoby się okazać group policies i obsługa Active Directory. Gorzej wygląda kwestia wsparcia Skype, bo jego obsługa nie działa na Windows 8.1 i dopiero po solidnych pracach może udać się stworzyć moduł odpowiedzialny za rozmowy tekstowe. Ogólnie komunikator ma być cały czas rozwijany, niemniej tempo może być różne i jego użytkownicy nie powinni być tym zdziwieni. Jak zaznacza autor: dobry produkt sam się obroni i sytuacja przed jaką stanęło WTW nie musi wcale oznaczać wprowadzania opłat jak w AQQ. Życzymy powodzenia w rozwijaniu komunikatora, a czytelników zapraszamy do jego pobierania z bazy programów naszego serwisu.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (126)