Sprzedawanie kart graficznych w szalonych cenach domeną skalperów? W Pakistanie już robią to dystrybutorzy

Radeony
Radeony
Źródło zdjęć: © Twitter
Przemysław Juraszek

31.10.2021 19:18

Sytuacja w Azji jest zła nawet mimo chińskiej delegalizacji działalności powiązanych z kryptowalutami. Po prostu spora część chińskich kryptogórników przeniosła się do sąsiednich państw pokroju Kazachstanu, Pakistanu, czy Rosji.

Tym razem bardzo niepokojące wieści dochodzą z Pakistanu, gdzie haniebne praktyki tzw. skalperów skupujących karty graficzne gdzie się da, a następnie odsprzedających je po zawyżonych cenach zostały przejęte przez oficjalnych dystrybutorów...

Ten proceder oraz fakt wysłania kryptogórnikom nowych kart jeszcze kilka tygodni przed ich premierą zdają się tolerować producenci kart graficznych pokroju Palit, Sapphire, czy Asus.

Stare i drogie Radeony bez gwarancji

Redakcja wccftech dotarła do cenników np. firmy AU Technologies, która sprzedaje po zawyżonych cenach karty graficzne AMD pokroju: Radeon RX 480, RTX 570, RTX 590, RX 5600 XT i RX Vega 64. Nie dość, że są to konstrukcje mające już 4-5 lat to jeszcze są sprzedawane bez gwarancji.

Ceny Radeonów w Pakistanie
Ceny Radeonów w Pakistanie© wccftech

Oczywiście sprzedawca chwali się ich osiągami w wydobyciu zapewne RTH, ale wymaga płatności wyłącznie gotówką oraz karty nie będą dostarczane większości w oryginalnych opakowaniach. Te staruszki pokroju RX-a 4080 bądź 570 są wyceniane na 100 000 Rupii pakistańskich, co w przeliczeniu na nasze daje 2332 zł.

Z kolei zaprzyjaźnione sklepy mogą liczyć na rabat wynoszący 117 zł, a te też będą chciały zarobić. Ostatecznie więc cena sklepowa tych staruszków będzie jeszcze wyższa.

Drogie karty Nvidii, ale chociaż z gwarancją

Odrobinę lepiej wygląda sytuacja z Pacific Computers będącym lokalnym dystrybutorem Asusa. Tutaj mamy do czynienia z oferta Nvidii obejmująca w najgorszym przypadku karty GeForce GTX 1650, ale na liście znajdziemy też nawet i RTX-a 3090. Za tego dystrybutor życzy sobie 650 000 Rupii pakistańskich, co w przeliczeniu na nasze daje 15 157 zł.

Ceny kart Nvidii w Pakistanie
Ceny kart Nvidii w Pakistanie© wccftech

Z kolei GTX 1660 Ti to koszt 145 000 Rupii pakistańskich, czyli 3381 zł, ale także tutaj są to ceny dystrybutora, więc sklepy mogą dołożyć nawet i drugie tyle. Plusem jest jednak to, że karty są sprzedawane z gwarancją producenta. Warto też zaznaczyć, że karty graficzne pozbawione LHR są wyraźnie droższe w stosunku do tych z zabezpieczeniem, które udało się już kryptogórnikom skutecznie zniwelować.

Sytuacja niestety nie ulegnie poprawie w najbliższym roku i oby tamtejsze zwyczaje rynkowe nie przywędrowały do naszego kraju.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)