Sprzęty z Androidem stworzą sieć, aby dokładniej się "śledzić"

Sprzęty z Androidem stworzą sieć, aby dokładniej się "śledzić"

Urządzenia z Androidem
Urządzenia z Androidem
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek
19.12.2022 11:00

Android może niedługo dorównać systemowi Apple'a w zakresie śledzenia urządzeń - ale tego w dobrej wierze. Chodzi o system zapisywania lokalizacji sprzętów, by później można je było łatwiej znaleźć w przypadku zgubienia. Apple przoduje tu w smartfonach ze swoją siecią Find My, z kolei Google ma "Znajdź moje urządzenie" - funkcję, która wkrótce ma działać lepiej.

Na nowe sygnały wskazujące na takie działania Google'a zwrócił uwagę serwis Android Police. Szczegóły pojawiły się w grudniowym dzienniku zmian, gdzie Google opisuje wykorzystanie "zorientowanego na prywatność" frameworku, który umożliwia zapisywanie ostatniej znanej lokalizacji urządzeń z Androidem. Raporty mają być oczywiście szyfrowane, ale więcej szczegółów nie jest znanych. Google podaje, że nowy framework obsługiwany jest przez Usługi Google począwszy od wydania 50.22.

Android Police podkreśla, że nie jest to w pełni nowe działanie Google'a. Pierwsze sygnały związane z próbami stworzenia w Androidzie konkurencji dla sieci Find My po stronie Apple'a, pojawiły się już 2021 roku. Serwis XDA Developers zwracał wówczas uwagę na jednoznaczne ciągi znaków w kodzie Google Play Services - wówczas w wersji oznaczonej numerem 21.24.13.

Znajdź moje urządzenie - opcja znana jest w systemie Google'a od dawna
Znajdź moje urządzenie - opcja znana jest w systemie Google'a od dawna© dobreprogramy | Oskar Ziomek

Założenie jest takie samo, jak w przypadku systemu Apple'a. Urządzenia z Androidem miałyby komunikować się między sobą i przesyłać informacje o lokalizacji do bazy, co pomoże w razie konieczności znalezienia danego sprzętu. Opcja Znajdź moje urządzenie jest znana w Androidzie od dawna, ale obecnie wykorzystuje tylko przybliżone informacje o lokalizacji, które z założenia nie są szczególnie dokładne i mogą być także nieaktualne w czasie.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)