SSD, które podłączysz jak kość RAM. SanDisk chwali się modelami 200 i 400 GB

SSD, które podłączysz jak kość RAM. SanDisk chwali się modelami 200 i 400 GB

12.11.2014 16:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rok temu firma Diablo Technologies poinformowała,że ma sposób na to, by podłączyć pamięć masową flash NANDbezpośrednio do głównej magistrali pamięci komputera. Pokazała teżdziałający prototyp TeraDIMM/Memory Channel Storage, pamięci flash,którą można umieścić w slocie DIMM. Rozwiązaniem zainteresował sięm.in. SanDisk – i jako pierwszy zdołał dostarczyć działającyprodukt na rynek, pod nazwą ULLtraDIMM.

Dyski półprzewodnikowe rozwijają się w zawrotnym tempie. Jużnikogo nie dziwią pojemności rzędu 1 terabajta czy transfery napoziomie setek megabajtów na sekundę. Szybko rozwijają się też metodyłączenia takich pamięci masowych z komputerem. Interfejsy SATA corazczęściej zastępowane są szyną PCIe czy złączem M.2, w zastosowaniachprofesjonalnych pojawiają się pierwsze napędy NVMe (Non VolatileMemory Express). To wszystko jednak ustępuje rozwiązaniu SanDiska.Jedynym lepszym sposobem połączenia byłoby wbudowanie dysku SSDbezpośrednio w procesor.

Pierwsi dotestów nowe pamięci masowe otrzymali redaktorzy serwisuTweakTown. Na pierwszy rzut oka SanDisk ULLtraDIMM DDR3 SSD wyglądemnie odbiega od normalnej kości pamięci DDR3. Pzyglądając się bliżejzauważymy jednak kontrolery pamięci Marvella i ukryte pod radiatoremkości flash eMLC, wykonane w technologii 19 nm.

Obraz

Nowe „dyski” (a może raczej „kostki”?)dostępne są w wariantach o pojemności 200 i 400 GB. Przedstawione wspecyfikacji parametry wyglądają nieźle: w losowym odczycie 140 tys.IOPS, losowym zapisie 44 tys. IOPS, sekwencyjnym odczycie 880 MB/s,sekwencyjnym zapisie 600 MB/s. Nie są to jednak wyniki przełomowe –profesjonalne napędy SSD, podłączane interfejsem SAS, osiągają wynikinawet 20-30% lepsze. Gdzie więc ten przełom?

Tajemnica kryje się w opóźnieniu zapisu, nie przekraczającym 5mikrosekund. ULLtraDIMM nie dają tu szans nawet nowym napędom NVMe,których opóźnienie utrzymuje się na poziomie ok. 20 mikrosekund.Druga sprawa to możliwość zestawiania takich kostek SSD w pary, jakomacierzy RAID 0. W takim zestawieniu wydajność skaluje się prawie liniowo,nie musimy zresztą kończyć na dwóch kostkach.

Obraz

Nowych rozwiązań SanDiska w komputerach osobistych raczej niezobaczymy. Raz, że takich przyrostów wydajności domowy użytkownik niedoceni, dwa, że są one po prostu za drogie. Będą domeną szybkichserwerów, adresowanych przede wszystkim do branży finansowej,przedsięwzięć związanych z *high-frequency trading, *gdziemilisekundowe różnice w czasie odpowiedzi przekładają się namilionowe zyski. Pierwsze pamięci te (pod nazwą eXFlash) zastosowałojuż Lenovo w swoich serwerach z serii X6, swoje modele przygotowująteż Supermicro, Huawei i inni. Korzyścią tu jest bowiem nie tylkoszybkość – pozbywamy się także zbędnej złożności, kabli izasilania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)