Stabilny openmediavault 3: system dla Twojego NAS-a, darmowy i otwarty

Stabilny openmediavault 3: system dla Twojego NAS‑a, darmowy i otwarty

Stabilny openmediavault 3: system dla Twojego NAS-a, darmowy i otwarty
14.06.2017 12:56

Marzysz o zbudowaniu własnego NAS-a? Mamy świetną wiadomość – system openmediavault 3, bazujący na Debianie „Jessie”, jest już stabilny. openmediavault zawiera wszystkie narzędzia, o których można marzyć, korzystając z własnego NAS-a i sporo wygodnych rozwiązań, z którymi warto się zapoznać.

Na liście podstawowych usług, jakie może świadczyć openmediavault 3, znajdziemy oczywiście SSH, (S)FTP, SMB/CIFS, DAAP, RSync czy klienta BitTorrent. System kierowany jest przede wszystkim do małych biur, ale sprawdzi się też na domowym centrum plików multimedialnych. Administracja odbywa się przez webowy panel, dzięki czemu nie ma znaczenia, z jakiego urządzenia będziemy się z nim łączyć. W sieci można oczywiście korzystać z wybudzania Wake on Lan i IPv6, nie zabrakło zaawansowanego zarządzania dyskami i diagnostyki S.M.A.R.T.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Modularna konstrukcja pozwala rozszerzać jego możliwości i dostosowywać do nowych scenariuszy, narzędzia monitorowania dostarczają szczegółowe statystyki, a przy tym jest na tyle intuicyjny, by początkujący użytkownicy także sobie z nim poradzili. Jego największą zaletą jest to, że działa od razu po instalacji, a aktualizacje można łatwo instalować z pomocą menedżera pakietów Debiana. Powiadomienia o ważnych działaniach można otrzymywać e-mailem.

Z nowości wprowadzonych w OMV3 warto wymienić nowe tłumaczenia interfejsu, czytelniejsze wykresy statystyk (projektowane pod kątem osób niedowidzących), obsługę systemu plików exFAT i ulepszone montowanie dysków USB. Partycje będą montowane zgodnie z FHS, w katalogu /srv. 32-bitowe (i386) obrazy systemu nie będą już udostępniane i możemy pobrać OMV3 tylko dla AMD64 (wciąż można instalować OMV3 na 32-bitowych systemach ręcznie). Maski plików i folderów SMB/CIFS można ustawiać wygodniej, co ułatwi pracę w grupie. Należy odnotować także „przesiadkę” na Debiana 8, dostosowanie zmodernizowanego backendu do systemd. Za interfejs webowy odpowiada framework Sencha ExtJS 6.2. OMV3 obsługuje też migawki LVM.

System ten można zainstalować samodzielnie, pobierając obrazy, lub doinstalować niezbędne pakiety na już działającym Debianie 8 lub Raspbianie (Debian dla Raspberry Pi).

Przy aktualizacji z OMV2 do OMV3 trzeba upewnić się, że wszystkie wtyczki będą kompatybilne. Należy też liczyć się z pewnymi problemami przy konwersji baz danych multimediów. Prawdopodobnie lepszym wyjściem będzie instalacja OMV3 od nowa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)