Stan zabezpieczeń IT oczami Microsoftu

Stan zabezpieczeń IT oczami Microsoftu

Wojciech Cybulski
26.04.2010 23:02, aktualizacja: 27.04.2010 00:47

Microsoft opublikował kolejną część cyklicznego badania Security Intelligence Report, w którym analizuje kwestie bezpieczeństwa systemów operacyjnych na podstawie danych pochodzących z ponad 500 mln komputerów z całego świata.

Raport dotyczy okresu od lipca do grudnia 2009 r. Wynika z niego, że Windows 7 oraz Vista SP2 mają o wiele niższy odsetek infekcji wszelkiej maści szkodnikami niż ich poprzednicy. Dane pokazują, że szczególnie odporne na działanie wirusów są 64-bitowe edycje tych systemów. Zdaniem Microsoftu wynika to głównie z obecności zaawansowanych mechanizmów ochronnych - m.in. Kernel Patch Protection i Data Execution Prevention.

Raport wskazał również pochodzenie wirusów atakujących komputery z systemem Windows - spora część infekcji następowała poprzez e-maile. Wśród krajów masowo rozsyłających SPAM królowały Stany Zjednoczone, za którymi uplasowały się Korea, Chiny, Brazylia i Rosja. Autorzy badania zauważyli także znaczną popularność exploitów, które służyły cyberprzestępcom do atakowania komputerów m.in. za pośrednictwem stron internetowych i komunikatorów.

Microsoft Security Intelligence Report Volume 8 jest publicznie dostępny - można go pobrać w formie skrótu najważniejszych informacji oraz kompletnego raportu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)