Stare numery, a wciąż takie dobre – Windowsa 10 aktywujesz kluczami z Windowsa 7/8.x

Stare numery, a wciąż takie dobre – Windowsa 10 aktywujesz kluczami z Windowsa 7/8.x

Stare numery, a wciąż takie dobre – Windowsa 10 aktywujesz kluczami z Windowsa 7/8.x
05.08.2016 13:55, aktualizacja: 05.08.2016 14:19

Stare dobre klucze aktywacyjne do Windowsa 7 i 8.x wcale nie sąprzestarzałe. Mimo że oficjalnie kampania Uzyskaj Windows 10 (GetWindows 10, czy też po prostu gwx.exe) skończyła się w minionąsobotę, do dzisiaj można wykorzystać towarzyszące licencjom nastare systemy klucze do aktywacji świeżego Windowsa 10,instalowanego prosto z obrazów ISO. Donosiły o tym takie tuzywindowsowej społeczności jak Paul Thurrot i Ed Bott, sprawdziliśmyteż i my: aktywacja zainstalowanego Windowsa 10 z wykorzystaniemkluczy Windows 7 Professional oraz Windows 8.1 Pro przebiegła bezproblemów. I wcale nie trzeba było przy tym udawać, że jest sięinwalidą. No cóż, jaka kampania, taki i koniec – niekonkretny.

Jak wiecie, do południa 30 lipca naszego czasu użytkownicystarszych wersji Windowsa mogli przeprowadzić aktualizację swoichsystemów z wykorzystaniem dostarczonego przez Windows Updatenarzędzia Get Windows 10 albo też (sprawniej) dodatkowego narzędziaWindows10 Media Creation Tool. To faktycznie już się skończyło,uruchomienie Gwx.exe wyświetli nam tylko smutny komunikat o tym, że„dziesiątki” w ten sposób już nie dostaniemy. A czy możnainaczej?

W październiku zeszłego roku Microsoft wprowadziłmożliwość wykorzystania kluczy starych wersji systemu do aktywacji„dziesiątki”. Był to skutek narzekań użytkowników, mającychkłopoty z poprzednio stosowanym rozwiązaniem. Wcześniej aktywowanyWindows 10 w ogóle miał nie wymagać klucza produktu, ponieważwykorzystywano dane z zaktywowanej instalacji poprzedniej wersji. Najej bazie powstawał unikatowy cyfrowy podpis, powiązany z określonąkonfiguracją sprzętową, i to on służył do aktywacji Windows 10.Pomysł ładny w teorii kompletnie nie wypalił, wiele osóbuprawnionych do aktualizacji było pytanych o klucze do Windowsa 10,których oczywiście nie posiadali – tak więc od kompilacji 10565mogliśmy korzystać też przy instalacji klucze „siódemki” i„ósemki”.

Mogliśmy – i możemy. Ta nieoczekiwana „luka” w procesieaktywacji nie ma nic wspólnego z deklarowaną przez Microsoftmożliwością uaktualnienia systemu po 29/30 lipca przez inwalidów,rozumianych jako osoby korzystające z technologii wspomagających,takich jak np. czytniki ekranowe. O co więc chodzi? Mary Jo Foley,sławna blogerka od wszystkich spraw związanych z Microsoftem,otrzymała oficjalną wypowiedź rzecznika firmy z Redmond w tejsprawie:

Użytkownicy aktualizujący swoje komputery po raz pierwszy musząwprowadzić klucz produktowy Windows 10. Użytkownicy, którzywcześniej instalowali Windows 10 na swoim komputerze powinni zpowodzeniem przejść aktywację z cyfrowym uprawnieniem (ang.digital entitlement) podczas reinstalacji Windowsa 10 na tymkomputerze.

Czy to odpowiedź na temat? Naszym zdaniem nie – temat po prostuominięto. Faktem jest, że obrazy ISO Windowsa 10 wciąż aktywująsię starymi kluczami. Nie wiadomo, ile to jeszcze potrwa, niejesteśmy w stanie powiedzieć, czy taka aktywacja czyni kopięWindowsa 10 „legalną” (poprawnie licencjonowaną) wterminologii Microsoftu – po prostu technicznie wszystko tu działa,zmienimy wszystkie ustawienia, zalogujemy się do Windows Store.Jeśli więc jeszcze po swoją „darmową dziesiątkę” niesięgnęliście, to chyba ostatni czas, by to jednak zrobić.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (89)