Stellarium 0.14 – darmowe planetarium jeszcze bardziej precyzyjne

Stellarium 0.14 – darmowe planetarium jeszcze bardziej precyzyjne26.10.2015 14:14
Stellarium 0.14 – darmowe planetarium jeszcze bardziej precyzyjne

Po pół roku prac programiści skupieni wokół projektu Stellarium, czyli darmowego, domowego planetarium, wydali wersję 0.14 programu dla systemów Windows i OS X.

Autorzy programu przywiązują ogromną wagę do wiernego odwzorowania układu ciał niebieskich, oglądanych na wirtualnym niebie z dowolnego miejsca na Ziemi i w dowolnym momencie historii. Ostatnia aktualizacja jeszcze poprawia dokładność symulacji, wprowadzając model IAU2006 dla precyzyjnych obliczeń oraz symulację nutacji (drganie osi obrotu ciał). Pozycje planet zaś są obliczane na podstawie semianalitycznej teorii VSOP87 (Variations Séculaires des Orbites Planétaires), jednak jeszcze nie w pełnym zakresie..

350144774399092673

Podstawowy katalog obiektów w Stellarium obejmuje ponad 600 000 gwiazd, dodatkowe katalogi zawierają ponad 210 milionów gwiazd. Mgławice można oglądać na zdjęciach, których galeria obejmuje cały katalog Messiera, a także planety i ich księżyce. Bardzo realistycznie pokazywana jest Droga Mleczna, atmosfera oraz wschody i zachody Słońca. Ponadto program zawiera asteryzmy i ilustracje gwiazdozbiorów z ponad 20 systemów, opracowanych przez kultury z całego świata.

Na obrazie nocnego nieba można włączyć widok mrugających i spadających gwiazd, symulować zaćmienia i supernowe. Mapę można wyposażyć w siatki azymutalne różnego rodzaju i równikowe.

Podstawową zaletą interfejsu programu jest możliwość sterowania wirtualnym teleskopem, który został wyposażony w zaawansowaną optykę, zdolną pokazywać nam odległe obiekty w ogromnym powiększeniu. Można także włączyć tryb „rybiego oka”, by obserwować niebo tak samo, jak jest wyświetlane na kopułach planetariów. Użytkownik może także sterować upływem czasu, by obserwować zmiany na niebie. Planetarium można sterować zarówno myszką, jak i skrótami klawiaturowymi.

350144774399354817

Stellarium można rozszerzać z pomocą różnych wtyczek, które również zostały w tym wydaniu poprawione. Lista zmian wymienia 83 poprawione błędy i nowe funkcje w programie.

W naszej bazie programów znajdziecie najnowszą wersję Stellarium dla Windowsa i OS X. Warto także sięgnąć po aplikacje mobilne dla Androida i iOS, które poza wyświetlaniem mapy nieba potrafią także podać informacje o obiektach, na które skierowany jest smartfon lub tablet.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)