Świetny Google Doodle wspomagany sztuczną inteligencją na urodziny J. S. Bacha

Google Doodle upamiętnia urodziny J. S. Bacha z pomocą sztucznej inteligencji (Getty / Johannes Simon)
Google Doodle upamiętnia urodziny J. S. Bacha z pomocą sztucznej inteligencji (Getty / Johannes Simon)

20.03.2019 17:29, aktual.: 21.03.2019 15:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bardziej i mniej złożone modele decyzyjne znajdują coraz więcej zastosowań, w tym czysto rozrywkowych. Google będzie świętować urodziny Jana Sebastiana Bacha doodlem, w którym sztuczna inteligencja pomoże zamienić prostą melodię w barokowe arcydzieło, grane na wirtualnym instrumencie.

Harmonia na podstawie ponad 300 utworów Bacha

Zabawę z doodlem zaczynamy od wpisania nut melodii, można też wybrać jedną z przykładowych, klikając karteczkę z notatką. Ponadto można łatwo zmienić tonację. Do dyspozycji mamy 2 takty w metrum cztery czwarte, co spokojnie wystarczy, by zmieścić krótką melodię. Jednym z przykładów jest oczywiście kilka pierwszych taktów utworu Toccata i fuga – prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnego dzieła Bacha.

Obraz

Z pewnością spotkaliście się z porównaniem muzyki do matematyki – wiele przyjemnych dla ucha zestawów dźwięków da się wyznaczyć, obliczając odpowiednie wielokrotności częstotliwości. Dodatkowo analiza 306 dzieł Bacha pozwoliła nauczyć model dopasowywać je w taki sposób, by brzmiały tak, jakby nuty nakreślił sam kompozytor. Idealnie do tego celu nadawały się chorały, rozpisane zwykle na 4 głosy.

Sztuczna inteligencja, która pracuje pod tą przyjemną dla oka animacją, pomaga dobrać harmonizujące z linią melodyczną akordy, korzystając ze standardowych dla kompozycji barokowego mistrza struktur. Wpisane przez nas nuty zostaną potraktowane jako soprany, a SI doda alt, tenor i linię basu. Gotowy utwór można udostępnić znajomym w postaci skróconego linku – tu możecie sprawdzić, jak brzmi barokowa wersja „Wlazł kotek na płotek”.

Bach w wersji Synthpop

Żeby nie było zbyt poważnie, Google przygotował także bardziej współczesną, synthpopową wersję tercetu Bacha. Styl można przełączyć klikając wzmacniacz po prawej stronie organów. Zamiast muzyków w pudrowanych perukach pojawi się zespół grający muzykę elektroniczną, którego lider kojarzy mi się z nieodżałowanym Johnem Lordem (prawdopodobnie przez włosy i zestaw instrumentów).

Obraz

Nad Doodlem współpracowały trzy zespoły ze struktur firmy Google. Był to oczywiście zespół Google Doodle, Google Magenta badający możliwości maszynowego uczenia w tworzeniu szeroko pojętej sztuki, a także Google PAIR, badający systemy SI przydatne dla ludzi. Cały proces odbywa się w przeglądarce, choć uruchomiony na słabym urządzeniu będzie posiłkował się mocą centrów danych Google'a.

Doodle honorujący Bacha możecie przetestować na jego stronie. W wyszukiwarce będzie pokazywany 21 i 22 marca. Jan Sebastian Bach urodził się 21 marca 1685 w Eisenach.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)